Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Devět kroků ke svěžímu dechu

Halitóza je běžným a nepříjemným onemocněním, které se vyznačuje zápachem vycházejícím z ústní dutiny. Tímto chronickým onemocněním trpí asi 50-60 % obyvatel západních zemí. Obvykle je důsledkem činnosti baktérií, které rozkládají v ústech a v tlustém střevě bílkoviny, což vyvolává tvorbu zapáchajících plynných sirných složek.
Rubrika: Mýty a omyly
|
Typ článku: Články

I když většina pacientů pohlíží na tento stav primárně jako na kosmetický problém, množí se data, která ukazují, že již i velmi nízké koncentrace těchto látek jsou vysoce toxické vůči tkáním lidského těla. Sirné plyny hrají roli v zánětlivých onemocněních, jako je např. periodontitis, což je zánět tkání obklopujících zuby. Periodontitis je dávána do souvislosti s dalšími vážnými stavy, včetně srdečního onemocnění. Sirné plyny hrají roli i v zánětech buněk vystýlajících střevní trakt a přispívají tak ke kolitidě a ulcerózní kolitidě.

Zdroje sirných plynů

Hlavním zdrojem těchto plynů vznikajících rozkladem bílkovin jsou potraviny, v první řadě potraviny živočišného původu. Ze dvaceti aminokyselin, z nichž jsou v přírodě vytvořeny všechny bílkoviny, obsahují pouze dvě síru - metionin a cystein. Bílkoviny s nejvyšším obsahem síru obsahujících aminokyselin se nacházejí ve tmavém a drůbežím mase, v sýrech a dalších živočišných potravinách. Vztaženo ke stejnému obsahu kalorií obsahuje např. hovězí maso čtyřikrát více metioninu než fazole pinto a kuřecí maso sedmkrát více než rýže. Pokud chcete drasticky snížit svůj příjem síry a zlepšit svůj dech, pak nejzákladnější opatření je změnit svůj jídelníček směrem ke stravě obsahující škroby, ovoce a zeleninu (bez česneku a cibule) a minimalizovat příjem živočišných bílkovin.

Místní příčinou halitózy může být sinusitida (zánět dutin), zánět dásní nebo peridontida, oteklý zub, uvízlá potrava. Příčinami zápachu z úst, které jsou důsledkem onemocnění jinde v těle jsou: selhání ledvin, selhání jater, zablokování střev, cukrovka a metabolické onemocnění známé pod názvem trimetylaminurie.

Baktérie žijící v ústech a živící se různými látkami vylučují vzdušné složky, které způsobují zápach. Jedná se primárně o anaerobní baktérie, kterým se dobře daří bez přístupu kyslíku. Největší koncentrace těchto baktérií je v zadní části horní plochy jazyka. Vzhledem k tomu, že zdrojem zápachu často bývá povrch jazyka, jeho čištění je důležitější než vyplachování úst. Povlak jazyka sestává z odumřelých a umírajících buněk epitelu, krevních krvinek a baktérií. Na povrchu jazyka může být více než 100 baktérií přichyceno k jediné buňce epitelu, zatímco v dalších oblastech ústí dutiny je to pouze asi 25 baktérií na buňku. Čištění jazyka je tedy velmi účinným opatřením ke zlepšení fyziologické halitózy. Můžete k němu použít např. dětský zubní kartáček.
Ústní vody přinášejí v nejlepším případě jenom dočasné řešení problému. Podle vědců jsou účinné ty z nich, které obsahují zinek, chlorhexidin či peroxid vodíku. Vzhledem k vedlejším účinkům u posledních dvou (skvrny na zubech, alergické reakce, poškození měkkých tkání) se dají doporučit spíše ústní vody obsahující zinek. Ten brání zápachu tím, že se přichytává sirných složek, které neutralizuje.

Nejúčinnější ústní vody jsou takové, které obsahují látky, jež mají schopnost přímo oxidovat plynné sirné složky na nezapáchající látky. Patří mezi ně např. oxid chloričitý.

Některé lidi trápí ranní problém se zápachem z úst. Může to být důsledek faktu, že baktériím, které způsobují zápach, se dobře daří bez přístupu kyslíku. Máte-li během spánku ústa zavřená, baktériím to jde k duhu. V nedávném sledování se ukázalo, že čištění zubů v tomto ohledu nepomáhalo, naopak konzumace snídaně a čištění jazyka byly účinnými opatřeními na odstranění zápachu. Použití peroxidu vodíku snížilo koncentraci sirných plynů po dobu osmi hodin.

Zápach z úst může být také důsledkem rozkladu bílkovin ze stravy v tlustém střevě. Vznikající sirné plyny jsou střevní stěnou absorbovány do krevního řečiště, odkud se posléze dostávají do plic a jsou vylučovány prostřednictvím dechu.

Devět kroků ke svěžímu dechu

  1. Přejděte na stravu založenou na škrobovinách
  2. Minimalizujte příjem živočišných potravin (vysoký obsah síry)
  3. Vyhýbejte se česneku, cibuli a silným kořením
  4. Neužívejte tabák, kávu, alkoholické nápoje
  5. Čistěte si denně jazyk
  6. Používejte nitě na čištění mezizubních prostor
  7. Čistěte si často zuby
  8. Navštivte svého zubaře, aby řešil případné problémy s plombami, dásněmi, zubním kamenem atp.
  9. Jako poslední opatření užívejte ústní vodu s obsahem oxidu chloričitého

McDougall's Newsletter

Počet přečtení: 3066
Datum: 23. 12. 2014