Světový den bez tabáku
Tento den má být pobídkou pro kuřáky po celém světě, aby se na 24 hodin vzdali svého zlozvyku. Mnoha škodlivých vlivů kouření jsme si všichni vědomi, napadlo Vás ale někdy, jaký negativní dopad může mít kouření na partnerské vztahy? eDarling na toto téma provedl průzkum a vyzpovídal psycholožku Dr. Wiebke Neberichovou.
Vašemu protějšku na Vašem zdraví záleží
Světová zdravotnická organizace provedla průzkum mezi 1425 lidmi, kteří jsou ve vztahu se závislým kuřákem. Výsledky ukázaly, že 79% všech účastníků by bylo rádo, kdyby jejich protějšek kouření omezil, nebo s ním skončil úplně. Více než polovina dotázaných, kteří se báli o zdraví svého partnera, pak věřilo, že nejlepší způsob, jakým ho podpořit ve změně k lepšímu, je být upřímný a narovinu svůjprotějšek požádat, aby své kuřácké návyky změnil.
Podle Dr. Wiebke Neberichové může být upřímnost, co se týče omezení kouření, velmi nápomocná: „Většinou jsme ochotní pro svého partnera udělat takřka cokoliv. Jste-li upřímní a otevřeně partnerovi vysvětlíte, proč je pro Vás důležité, aby přestal kouřit, může to být velice motivující faktor."
Jak může kouření ovlivnit Váš vztah?
Pro některé muže a ženy je nejprotivnějším aspektem kouření hygiena jejich partnera. Stěžují si nejen na to, že líbání s partnerem „chutná jako popelník", ale i na zápach domácnosti a oblečení. To může ve vztahu vést až k odcizení a partner - nekuřák se dokonce může začít vyhýbat intimním momentům s partnerem - kuřákem.
Vychovává-li pár společně děti, může být pro nekuřáka o to těžší tolerovat návyky svého partnera - kuřáka. Parteři se pak snadno nemusejí shodnout v názoru na výchovu dětí a kuřáctví jednoho z partnerů se tak stává vysoce výbušným tématem.
Jak můžete svému partnerovi pomoci?
Pokud chcete pomoci svému partnerovi přestat kouřit, budete muset být schopni čelit celé řadě obtíží. Wiebke Neberichová dále rozvádí, jak nejlépe svého partnera podpořit: „Je třeba mít na paměti, že přestat kouřit je osobní rozhodnutí vašeho partnera a je pouze na něm či na ní, zda se k takovému kroku odhodlá. Pamatujte však, jak důležitý je pro vašeho partnera pocit, že jej podporujete. Nešetřete chválou a slovy povzbuzení během celého procesu odvykání."
Doktorka Neberichová doporučuje společně s partnerem, ještě před odvykací kúrou, prodiskutovat tyto tři body:
Proberte společně všechny výhody a nevýhody, které na kouření dovedete nalézt a pojmenovat. Jaké problémy mohou během procesu odvykání vyvstat a jak jste připravení jim čelit? I zde platí: Co neumím pojmenovat, tomu nemůžu čelit.
Pojmenovali jste si všechna pro a proti. Nyní je třeba nalézt způsoby, jak v obvyklých situacích, kdy jste byli zvyklí kouřit, odolat pokušení zapálit si cigaretu. Kuřáci obvykle mají potřebu držet něco v ruce namísto cigarety, takže je nadmíru prozíravé pořídit si něco, co cigaretu v ruce nahradí.
Najděte si vhodný čas pro začátek odvykání. Není nejvhodnější přestávat kouřit, pokud víte, že Vás čeká velká narozeninová oslava nebo pokud máte před sebou jakékoli důležité události, jako jsou uzávěrky termínů v práci a podobně.
Stačí láska na to, přestat kouřit?
Chce-li partner pomoct druhému přestat kouřit, je podle Neberichové třeba počítat s tím, že je pro kuřáka těžké vzdát se cigaret nejen kvůli závislosti na nikotinu, ale také kvůli jejich sociální funkci. „Kuřácké chování se pochopitelně liší člověk od člověka, avšak většina kuřáků by pravděpodobně souhlasila s tvrzením, že kouření je nejen chemickou závislostí, ale plní také sociální funkce. Mnoho kuřáků proto považuje opuštění společenských funkcí kouření přinejmenším za stejně těžké, jako se vymanit z chemické závislosti na nikotinu. Kuřák, který chce s kouřením přestat tak musí být připraven překonat oba návyky, chemický i sociální. Nakonec je to kuřákova vůle přestat, která prochází zkouškou, ne láska k partnerovi."