Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Léčba jasným světlem a deprese

Sezonní afektivní porucha nálady (SAP) se často objevuje na severu Skandinávie a na Aljašce. Nejčastěji k ní dochází v zimě, kdy i přes poledne je málo slunečního světla. Nemoc se projevuje stejně jako deprese a ustupuje, když se člověk vystaví alespoň po dobu třiceti minut denně přirozenému jasnému světlu (2000 až 10 000 luxů).
Rubrika: Technika
|

V interiéru lze takového světla dosáhnout pomocí speciální lampy (jako např. Hap-E) anebo pobytem venku nejdříve třicet minut po východu slunce a nejpozději třicet minut před jeho západem. Jedinou částí těla, která má být povinně vystavena světlu, jsou oči.

Venkovní světlo je mnohem intenzivnější než běžné vnitřní osvětlení. Světlo může v jasný slunečný den dosáhnout až 3 000 luxů. Umělé osvětlení uvnitř budovy poskytuje pouze 400 luxů – to je méně než patnáct procent jasu denního světla.

Je-li okno ve vaší kanceláři obrácené na jih, patříte mezi šťastné jedince, kteří mají v místnosti dostatek světla a nemusí svítit umělým osvětlením.

Silné osvětlení (podobně jako sluneční světlo) během dne zvyšuje tvorbu serotoninu, který léčí depresi a únavu. Pobyt na jasném světle přes den zvýší také hladinu melatoninu v noci, což vede k účinnějšímu spánku a odpočinku.

Léčba denním světlem může obnovit také normální biologický rytmus těla. Pokud se člověk budí brzy ráno (mezi třetí a pátou hodinou), ale potřebuje více spánku, 30minutový pobyt na denním světle před večerem může obnovit jeho normální spánkový rytmus.

Pokud jde o opakující se problém (špatné usínání, nespavost a příliš časné probouzení), normální spánkový cyklus může obnovit pobyt na jasném světle brzy ráno (mezi šestou a osmou hodinou).

Léčba ranním světlem přináší při depresi lepší výsledky než léčba večerním světlem, ale i večerní terapie je lepší nežli žádná.

Obvykle doporučuji cvičení venku na ranním slunku. V zimě to není vždycky možné, protože slunce vychází později. V tom případě pacientům doporučuji cvičení venku kolem poledne, například půl hodiny rychlé chůze.

Cvičení venku je jako elixír. Čerstvý vzduch v přírodě totiž obsahuje aniony, o kterých je prokázáno, že léčí depresi anebo působí preventivně.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4240
Datum: 8. 5. 2009