Olivové listy
Olivový olej je dobře známý kvůli svým prospěšným zdravotním účinkům, není ale jediným produktem z olivovníku, jenž je použitelný v přírodní léčbě. Asi pět procent váhy sklizených oliv tvoří olivové listy.
Čaj z listů olivovníku se běžně používá v oblasti Středomoří při léčbě řady onemocnění. Výtažky z listů oliv se kombinují s olivovým olejem a tvoří součást různých mýdel a krémů.
Extrakt z listů oliv se běžně používá jako antibiotikum proti nachlazení, při chřipce, kvasinkových infekcích, dně i virových onemocněních, jako je Epstein-Barrův virus. Různé studie potvrdily antioxidační, antibakteriální, antifungální a protizánětlivé účinky olivových listů.
V jižní Evropě se olivové listy uznávají jako účinný přírodní lék při cukrovce nebo hypertenzi. Pokusy na zvířatech potvrdily, že olivové listy skutečně působí proti cukrovce, navíc snižují tlak, hladinu glukózy i cholesterolu v krvi a zvyšují proudění krve rozšiřováním cév.
Předběžné výsledky nových studií ukázaly, že extrakt z olivových listů je účinný při léčbě rakoviny jater, prostaty a prsu. Výtažek omezuje růst leukemických buněk a vyvolává apoptózu (odumírání rakovinných buněk).
Aktivními složkami v olivových listech jsou oleuropein, flavonoidy (jako je hydroxytyrosol), triterpeny a různé polyfenoplasty. Každá z těchto složek vykazuje léčivé účinky. Oleuropein je například silným antioxidantem, jenž vykazuje i významné protizánětlivé účinky - chrání tak před srdečními onemocněními. Obsah oleuropeinu v listech oliv je 10-200x vyšší než jeho obsah v olivovém oleji.
Olivové listy se dají užívat v podobě tekutého koncentrátu, sušených čajových lístků, prášku anebo kapslí. Rostoucí popularitu zakoušejí i čerstvě utržené listy oliv - vzhledem k širšímu záběru léčebných účinků. Optimální účinná dávka pro člověka nebyla ještě vědci určena.
Winston Craig, profesor výživy na Andrews University v Berrien Springs, Michigan