Vztah vzájemné spolupráce
Lidské vztahy v organizacích, v manželství i přátelství lze zařadit do jednoho ze čtyř zákadních stylů: vzájemá spolupráce, odvetná opatření, nadvláda jednoho nad druhým, izolace.
Každý vztah začíná fungovat ve stylu vzájemné spolupráce, který se vyznačuje následujícímí znaky:
- Snaha vyjít vstříc potřebám druhého
„Nedělejte nic ze sobeckých pohnutek nebo z marnivé domýšlivosti, naopak s pokorou pokládejte druhého za lepšího, než jste sami. Každý z vás by měl hledět nejen na své vlastní zájmy, ale i na zájmy druhých.“ Chceme-li se vyhnout sobeckým motivům a akcím, musíme soustředěně a stále vycházet vstříc potřebám druhých lidí.
- Kladení většího důrazu na druhého než na sebe
Při stylu vzájemné spolupráce spočívá důraz na druhém a na jeho potřebách. To znamená, že cílem vztahu je sloužit druhému – vycházením vstříc jeho potřebám. Pokud se každá osoba ve vztahu chová podle citátu z předešlého bodu, potřeby všech jsou uspokojovány.
- Vzájemná důvěra a respektování
Lidé si vytvoří důvěru a respekt k těm, kteří vycházejí vstříc jejich potřebám. Proto ti, kteří se nacházejí ve vztahu, který se realizuje ve stylu vzájemné spolupráce, zažívají harmonii. Rádi se pohybují ve společnosti druhého či dalších členů týmu. Motivy jsou zřídkakdy zpochybňovány.
- Oboustranné užívání talentu, dovedností a tvůrčích schopností
Tento typ vztahu nejenže se soustřeďuje na potřeby druhého, ale umožňuje druhému též přispět jeho talentem, dovednostmi a tvůrčími schopnostmi k aktivitám uvnitř vztahu. Pokud lidé spolupracují na společném díle, nezakoušejí nikdy pocit, že by byli vynecháváni či opomíjeni – stupeň jejich vlastního zapojení je totiž velmi vysoký.
- Společný postup při hledání řešení problémů
Ve vztahu vzájemné spolupráce se ten, jehož se problém dotýká, účastní jeho řešení. To umožňuje dospět k nejlepšímu možnému řešení. Když vznikne nějaký problém, lidem záleží na tom, aby uspokojili potřeby ostatních, kterých se problém dotýká.
- Produktivita ve vztahu
Vztah vzájemné spolupráce je zároveň zdravý a produktivní. Napětí je minimální a energie se využívá k uspokojování potřeb, ne k souboji nad sobeckými zájmy.
Výsledkem je, že lidé zakoušejí pocit uspokojení z udržování tohoto typu vztahu.
- Oddanost vztahu
Když lidé zažívají pocit vzájemné důvěry a respektu, když mohou užívat svého nadání a svých dovedností k dosahování úspěchů, vytvoří si časem vůči tomuto typu vztahu silný pocit oddanosti. Čím déle setrvává vztah v podmínkách vzájemné spolupráce, tím silnějším se stává.
Vztah vzájemné spolupráce klade větší důraz na službu druhým než na uspokojování svých vlastních osobních potřeb. Lidé však obvykle nesetrvávají ve vztahu typu vzájemné spolupráce stále. Jednoho dne si člověk pomyslí: V tomto zvláštním případě je důležitější, aby se vyhovělo spíše mým než tvým potřebám. Tato tendence uspokojit přednostně své vlastní potřeby – na úkor potřeb druhého – navozuje nastolení podmínek vztahu typu odvetných opatření.
Z knihy amerického autora Myrona Rushe „Management: A Biblical Approach“, Victor Books, kapitola 5, zkráceno a upraveno.