Z trápení láskou můžeme i onemocnět
Každý účastník studie vyplnil dotazník za účelem vyhodnocení míry stresu a úzkosti. V tomto dotazníku odpovídal na podrobné otázky týkající se vztahu i kvality spánku. Páry též odevzdaly krev a sliny na vyšetření hladiny stresového hormonu kortizolu a počtu T-buněk (imunitní odezva).
Výsledky potvrdily úzké propojení nervového, endokrinního a imunitního systému. Lidé s vyšší mírou nejistoty a úzkosti produkovali asi o 11 % více kortizolu a měli o 11-22 % nižší počet T-lymfocytů. Tyto dva nálezy spolu velmi pravděpodobně souvisejí, je totiž známé, že kortizol brání tvorbě T-lymfocytů.
Ne, nechci vás vyzývat k okamžitému rozvodu; pokud však již dlouho zažíváte ve vztahu situaci, která je vůči vašemu zdraví destruktivní, je třeba ji začít aktivně řešit – pasivita váš stav zhoršuje. A věnujte větší pozornost ochraně svého zdraví:
Každý den se věnujte aspoň půl hodiny nějaké fyzické aktivitě. Mělo by jít o něco zábavného, nikoliv stresujícího.
Pravidelně a zdravě se stravujte – tělo potřebuje ve stresové situaci více vitamínů řady B, vitamínu C, zinku, selenu, vitamínu E, hořčíku apod.
Zařaďte do svého každodenního programu také prostor na relaxaci a odpočinek. Zajděte si na procházku, dopřejte si čas ke ztišení, zhluboka dýchejte svěží vzduch.
Odpouštějte a neduste se negativními emocemi – jediný, koho dokážete změnit, jste vy sám.
Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.