Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

A žili spolu šťastně až do smrti?

Jedním z nejhorších druhů pomýleného předpovídání budoucnosti, který je dnes mimořádně rozšířen, je očekávání, že novomanželé spolu budou žít šťastně až do smrti.
|
Typ článku: Články

Stačí pohled do statistik rozvodovosti, aby člověk zjistil, že většině párů se manželské štěstí vyhýbá. Přesto mladí lidé nepřestávají snít o kouzelné svatbě, krásném princi (nebo princezně) a bezstarostném životě, který následuje.

Některé hormony (např. feromony) přímo vedou člověka k tomu, aby věřil v happy end v mileneckých vztazích. Proto by bylo lepší analyzovat vztah na základě ověřených principů. Nerealistický pohled do budoucnosti bývá důvodem, proč některá manželství končí. Kdyby některé páry měly správná a realistická očekávání, pravděpodobně by se ani nevzaly, a tak by se vyhnuly i nešťastnému rozvodu.

Druhá vážná chyba, které se manželské páry dopouštějí, je přesvědčení, že rozvod je učiní šťastnějšími. Psychologové z Chicagské univerzity zkoumali 5232 nešťastných manželských párů a zjistili, že lidé, kteří se rozvedli, nebyli o nic šťastnější než ti, kdo v manželství zůstali. Studie navíc ukázala, že dvě třetiny lidí, kteří žili v manželství a kteří krizi společně přestáli, po pěti letech výzkumu tvrdili, že jsou znovu šťastní. Překvapivě nejšťastnější se cítili ti, kdo byli před pěti lety v nejhlubší krizi. Jednoduše řečeno, psychologové došli k závěru, že páry, které považují rozvod za cestu k osobnímu štěstí, se velmi pravděpodobně mýlí.

Z knihy Neila Nedleyho Ztracené umění myslet. Vydal Advent-Orion.

Počet přečtení: 552
Datum: 7. 3. 2022