Architekt odpadu
Nevěříte? Pak si nenechejte ujít snímek „Architekt odpadu", který vás přesvědčí o tom, že to vše je skutečné. Hlavní postavou dokumentu je Michael Reynolds, průkopník odpadové architektury a tvůrce „zemědomu". Slovy samotného Michaela Reynoldse: „Pokud máte vlastní elektřinu, teplo a vodu, znamená to, že si tvoříte svou vlastní politiku. A právě to se některým nelíbí."
Dům z pivních plechovek byl prvním úderným zářezem v Reynoldsově kariéře. Právě tento kousek, patřící mezi jeho nejstarší experimenty, naštval Národní asociaci zedníků natolik, že ho donutili stavbu přerušit. Mike se tím ale nenechal odradit a dále rozvíjel koncept „zemědomu". Domu, který je mimo systém všech rozvodných sítí, je poháněn sluneční energií, postavený například z pneumatik, recykluje dešťovou a odpadní vodu a náklady na jeho chod jsou téměř nulové.
Jako útočiště a místo pro realizaci prvních experimentů si Reynolds vybral kus pouště nedaleko městečka Taos v Novém Mexiku. Líbily se mu zdejší mírné stavební zákony. A také úředníci, kteří byli myšlence „zemědomu" nakloněni a udělili architektovi zvláštní povolení porušovat státní stavební nařízení, čímž mu umožnili používat nekonvenční stavební materiály, jako již zmiňované plechovky od piva, ze kterých postavil několik neuvěřitelně originálních domů. Některé stavby vypadají jako středověké hrady, jiné jako pyramidy, spoustu z nich pohánějí obrovské větrné turbíny.
V průběhu následujících dvaceti pěti let vytvořili architekt a jeho tým energeticky nezávislou komunitu - zkušební oblast autonomního života. Brzy začali „zemědomy" stavět na zakázku pro klienty po celém světě, včetně herce Dennise Weavera, který si objednal dům za milion dolarů vysoko v horách Colorada.
Boj o nové zákony
Ve chvíli, kdy začal koncept „zemědomu" slavit jané úspěchy, postihly komunitu v Taosu vážné problémy. Výměna křesel v místním plánovacím výboru bohužel znamenala, že se na rozhodovací místa dostali úředníci, kteří konceptu „zemědomu" nakloněni nebyli. Plánovací a stavební předpisy nařizovaly, aby byl každý dům napojen na centrální rozvodnou síť - Reynolds a jeho „zemědomy" tak porušovali veškeré myslitelné stavební zákony. Důsledkem bylo, že se úředníci rozhodli Reynoldsovu komunitu uzavřít, a dokonce mu odebrali licenci architekta i podnikatele.
Reynolds pochopil, že pokud chce, aby jeho domy měly nějakou budoucnost - a otevřely možnost zásadních společenských změn - musí na chvíli opustit stavbu, uvázat kravatu a jít přepsat zákony. A proč s tím nezačít právě v Novém Mexiku - ve státě, kde vědci porušili každý myslitelný zákon a ustanovení, když v něm poprvé vyzkoušeli atomovou bombu?
Chcete vědět, zda se architektovi podaří revoluční průlom v oblasti stavebních zákonů? Jděte do kina. Z celkových 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže jeho splněného životního snu.
Lenka Boráková, Greenpeace