Bývá vám v autě na zvraceni?
Co způsobuje tuto nevolnost? Dochází k ní, když se mozku dostává vzájemně si odporujících informací. Vaše oči a uši registrují pohyb, zatímco tělo je v klidu. Anebo vaše tělo zaznamenává pohyb (např. v lodním podpalubí), ale oči jej nevnímají. Tento konflikt nutí mozek vysílat do zbytku těla nouzové signály - zvedání žaludku, bolení hlavy, studený pot a zvracení.
Pokud se chcete s nevolností za přepravy v dopravních prostředcích vypořádat, zamyslete se nad následujícími doporučeními.
Najezte se jenom lehce, ale najezte se. Každý ví, že před nastoupením na horskou dráhu není dobré se nacpat. U lidí, kteří jsou náchylní k nevolnosti, platí totéž - a to při jízdě kterýmkoliv dopravním prostředkem. Mnoho cestujících si však neuvědomuje, že prázdný žaludek je stejně problematický jako přeplněný. Před tím, než nastoupíte na palubu letadla, do vlaku, lodi, auta či autobusu, se proto trochu najezte.
Vyberte si nejlepší místo. V autě platí, že nejlepší je, když sami řídíte, protože vaše pohyby při řízení pak odpovídají tomu, co vidíte. Pokud nemůžete usednout za volant, pak je další nejlepší možností sedadlo vedle řidiče, kde máte výhled na silnici před vámi a můžete předvídat zatáčky nebo nerovnosti terénu.
Nedívejte se postranním okénkem. Čím rychlejší je jízda, tím hůře byste se cítili.
Seďte v klidu! Opřete si hlavu a soustřeďte se na horizont anebo na nějaký vzdálený, nepohybující se objekt - aby se žaludek mohl uklidnit.
Pořádně dýchejte. Dýchejte zhluboka a pomalu - tím zredukujete pocity úzkosti a přinese vám to úlevu i od dalších příznaků. Dbejte na přísun čerstvého vzduchu - v autě si pootevřete okénko, v letadle spusťte ventilaci nad hlavou.
Nečtěte. Pokud člověk shlíží dolů na něco, co se nepohybuje, zatímco tělo registruje pohyb, pocity nevolnosti to ještě prohlubuje.
Cucejte zázvorové nebo mentolové bonbóny. Zázvorové nebo mentolové bonbóny zklidňují žaludek. Můžete je užít před cestou nebo cucat během přepravy.
Trpíte-li při cestování těžkou nevolností, můžete se poohlédnout i po nějakém volně prodejném léku, který by vám pomohl. V mimořádných případech si můžete nechat napsat lék na předpis lékařem. (Nezapomínejte však, že takové léky způsobují ospalost a mohou mít i další negativní účinky.)
Ruth Shiffmannová, přetištěno z časopisu Vibrant Life