Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Čelní mozkový lalok nejvíce odlišuje člověka od zvířat

Rozdíly ve velikosti čelního laloku u lidí a různých zvířat jsou velké. Právě čelní lalok nejvíce odlišuje lidský rod od říše zvířat. Tvory s nejmenším čelním lalokem ovládají instinkty. Zvířata s větším čelním lalokem mají schopnost vykonávat i složitější úkony. Například u koček tvoří čelní lalok pouhých 3,5 % mozku, což výrazně omezuje jejich schopnost analyzovat informace a udělat si úsudek na základě nových informací – proto se chovají instinktivně.

Více vycvičit lze psy, protože jejich čelní lalok zabírá sedm procent velikosti mozku. Procentuálně největší čelní lalok mezi zvířaty má šimpanz – až 17 % mozku. V porovnání s tím u člověka tvoří čelní lalok 33 až 38 % velikosti mozku.

Některá zvířata mají však oproti člověku více vyvinuty jiné části mozku. Například šimpanzi mají v porovnání s lidmi větší mozeček – oblast mozku, která ovládá koordinaci pohybů. Je to jistě pochopitelné, protože šimpanzi potřebují ke skákání ze stromu na strom dobře vyvinutou schopnost koordinace pohybů a rovnováhy. Také ptáci mají dobře vyvinutý mozeček, aby mohli létat, přistávat a lovit. Všechny tyto činnosti vyžadují výbornou koordinaci pohybů. Jiná zvířata mají zase mnohem vyvinutější záhlavní (týlní) mozkový lalok – centrum zraku. Další mají mimořádně vyvinutý temenní lalok.

Lidé se od zvířat liší výrazně větším čelním lalokem, který dává schopnost vyššího rozumového uvažování a lepší schopnosti učit se. Je to největší lalok lidského mozku.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 6429
Datum: 29. 1. 2010