Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Děti manželských párů jsou lepší ve škole a zdravější

Konkubinát nechrání před zdravotními riziky, se kterými se setkávají svobodní. Míry úmrtnosti se trochu liší (Lillard &Waite, 1995). Podle dlouhodobé studie duševního zdraví se duševní pohoda lidí žijících v konkubinátu a svobodných neliší.
|
Typ článku: Studie

Když se ale vzala v úvahu zdravotní historie a postoj k životnímu stylu, byl konkubinát předznamenáním pro alkoholismus mužů. Závěr studie byl, že snížení rizikového chování se vyskytuje pouze jako následek manželství, nikoliv během soužití v konkubinátu (Horwitz & White, 1998).

Nárůst prémií k platům v konkubinátu je zhruba poloviční než v manželství (Daniel, 1995). Protože ale manželství má tendenci trvat déle, relativní návratnost manželství se s časem ještě zvyšuje. Naproti tomu v konkubinátu nemá trvání soužití vliv na kumulaci majetku (Hao, 1996).

Děti manželských párů jsou lepší ve škole. V australské studii seskupili konkubináty a manželství podle věku, vzdělání, trvání vztahu, sociálně-ekonomického postavení a osobních vlastností. Děti manželských párů si vedly ve škole významně lépe (Sarantakos, 1996). Studie v USA shodně ukázala, že děti z konkubinátů mají ve škole horší výsledky (horší studijní výkony, více problémů) a po vyloučení sociálních, ekonomických a rodičovských faktorů věnovali rodiče žijící v konkubinátu dětem méně času (McLanahan & Sandefur, 1994).

Děti manželských párů jsou zdravější. V UK je kojenecká úmrtnost u konkubinátů o 30- 40% vyšší a u svobodných matek je o 40-70% vyšší ve srovnání s dětmi narozenými sezdaným párům. Míra SIDS (Sudden infant death syndrom – nevysvětlitelná úmrtí kojenců, pozn. překl.) je zpětně 3x resp. 5-9x vyšší (ONS - Office for National Statistics, 1999).

Zdroj: www.tydenmanzelstvi.cz

Počet přečtení: 2084
Datum: 15. 2. 2009