Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dopřejte dětem pauzu

Ve školách je to pořád tvrdší. Obzvlášť ve Spojených státech volí cestu důležitých zkoušek, kdy je hodně v sázce, přísného hodnocení učitelů a nekompromisního pojetí zodpovědnosti.
|
Typ článku: Články

Některá tato opatření dávají smysl, ale válka proti slabosti má zásadní oběť: velkou přestávku.

Okolo 40 procent amerických škol (zejména škol s velkým podílem žáků z rodin jiné barvy pleti a s nízkými příjmy) velkou přestávku zrušilo nebo ji spojily s obědem. Podle jejich představitelů se hra o budoucnost vylučuje s rozmařilým dopřáváním času na hraní. Například v New Jersey v roce 2016 legislativa schválila zákon navržený oběma politickými stranami, který požadoval pro žáky od školky do 5. třídy ve státních školách zkrácení hlavní přestávky. Guvernér Chris Christie ho ale vetoval a vysvětlil jazykem školních chodeb, že „to byl blbý zákon“.

Všechna tato domnělá tvrdost je pomýlená. Přestávky a pauzy neodvádějí děti od učení. Jsou jeho součástí.

Roky výzkumů ukazují, že velká přestávka dětem prospívá prakticky v každé oblasti jejich života. Děti, které ji mají, se učí usilovněji, méně se vrtí nervozitou a lépe se soustředí. Často získávají i lepší známky než ty, které mají přestávek méně. Rozvíjejí si lepší sociální dovednosti, jsou empatičtější a méně vyrušují. Dokonce jedí zdravěji. Krátce řečeno, pokud chcete, aby děti prospívaly, pusťte je ze třídy ven.

Jak mohou školy využít výhod velké přestávky? Tady je šest rad a doporučení.

Naplánujte přestávku před obědem. V této době nejvíc pomůže dětem v soustředění, postačí patnáct minut. Pauza zároveň podpoří hlad, takže děti budou u oběda lépe jíst.

Pojměte to minimalisticky. Velká přestávka nemusí mít pevnou strukturu ani nevyžaduje zvláštní vybavení. Dětem prospěje, když si budou vyjednávat vlastní pravidla.

Neskrblete. Ve Finsku, kde patří školní výsledky k nejlepším na světě, mají žáci patnáctiminutovou přestávku po každé hodině. Některé americké školy – třeba základní škola Eagle Mountain v texaském Fort Worthu – se už finským vzorem inspirovaly a posílily učení tím, že mladším žákům poskytují čtyři delší přestávky denně.

Dejte pauzu i učitelům. Plánujte na velké přestávky směny tak, aby učitelé mohli střídat dozor o přestávce s pauzou pro sebe.

Nenahrazujte přestávku tělocvikem. Strukturovaná tělesná výchova je samostatnou částí učení, nikoli náhradou velké přestávky.

Všechny děti, každý den. Nepoužívejte zákaz přestávky jako trest. Pauza je zásadní pro úspěch všech dětí, i těch, které v něčem ujedou. Postarejte se, aby každý žák dostal přestávku každý školní den.

Z knihy Daniela H. Pinka Kdy. Vydalo nakladatelství Jan Melvil Publiishing.

Počet přečtení: 831
Datum: 12. 8. 2021