Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

EU zastavila prodej želé

Evropská komise přijala nová opatření k dočasnému zastavení prodeje želé cukrovinek - "minikošíčků", které obsahují aditiva typu konjakové gumy a podobných gumovitých produktů. Tyto cukrovinky představují značné riziko pro děti, protože u nich může po požití dojít k zadušení.
|
Typ článku: Články

Želé minikošíčky se prodávají v EU jako individuální cukrovinky balené v plastových tvořítkách připomínajících jednoporcové balení kávové smetany. Často obsahují kousky ovoce a různé rostlinné gumy či extrakty z mořských řas. Jejich velikost, tvar a textura přispívají k tomu, že mohou uvíznout dětem v krku odkud se mohou pouze obtížně odstranit, a nadto se relativně pomalu rozpouštějí. Během posledních dvou let došlo na celém světě k řadě případů zadušení při konzumaci těchto cukrovinek a některé státy EU již podnikly příslušné kroky k zákazu jejich prodeje.

Rozhodnutí Komise se bude týkat všech členských zemí a je již schváleno Stálým výborem pro potravinové řetězce a animální zdraví. To znamená, že výrobci a dovozci musí stáhnou všechny výrobky tohoto typu z prodeje. Během období dočasného zákazu bude EK společně s EFSA posuzovat, zda je nezbyté provést nějaké legislativní změny. Více informací na adrese

htt://www.foodsafetytoday.com

Počet přečtení: 3729
Datum: 9. 7. 2004