Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Existuje způsob, jímž lze přesně zjistit, kolik tuku moje tělo obsahuje?

Nejpřesněji se změří množství tělesného tuku tak, že obézního ponoříte celého pod vodu a nádrž zvážíte. Na základě Archimédova zákona pak lze z rozdílu mezi hodnotou zjištěnou vážením pod vodou a na suchu vypočítat množství tuku v těle. Jinou možností je změřit speciálními kleštičkami tloušťku kožní řasy na různých místech těla.
|
Typ článku: Rady lékaře

K modernějším přístupům patří jednoduché měření bioelektrického odporu, kdy se pouhým přiložením elektrod na nohu a ruku zjistí vodivost tkání a z ní se pak určí podíl tuku v těle. Organizace zabývající se léčením obezity, jako je společnost STOB (Stop obezitě) či oddělení preventivního lékařství organizované při hygienických stanicích nebo jiná centra a poradny zdravého způsobu života bezpochyby disponují těmito přístroji a za poplatek vám změří podíl tukové tkáně v těle.

Jednoduché měření si můžete udělat i sami. Na levé straně trupu pod posledním žebrem si udělejte mezi ukazovákem a palcem kožní řasu. Pokud je vzdálenost mezi palcem a ukazovákem větší než 2 cm, měli byste něco dělat! Obezita může být nebezpečná – je to brána pro nejrůznější civilizační nemoci. Přestat kouřit, zhubnout a udržet si ideální hmotnost jsou dvě největší laskavosti, které můžete sami sobě prokázat.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 4320
Datum: 22. 11. 2009