Hlavního hygienika spermie nezajímají
Existuje množství vědeckých studií, které poukazují na škodlivý vliv BPA již ve velmi nízkých dávkách. Nedávno byla například uveřejněna studie amerických vědců, podle které může za pokles spermií u mužů právě BPA. Řada výzkumů v minulosti zdokumentovala nežádoucí účinky BPA na sperma u hlodavců, ovšem americká studie je první, která poukazuje na podobné dopady i u lidí. Podle výzkumů se počet spermií u mužů v posledních letech snížil více než o polovinu.
Kanada zařadila bisfenol A na seznam toxických látek. Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) i německý Spolkový úřad pro ochranu životního prostředí (UBA) volají po jeho regulaci. Francouzský parlament BPA zakázal v kojeneckých lahvích a například Dánsko již zákaz přijalo.
Jak vyplynulo z jednání mezi Greenpeace a zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, hlavním hygienikem Michaelem Vítem a ředitelkou Státního zdravotního ústavu Jitkou Sosnovcovou, u nás se nic podobného nechystá. Oba shodně tvrdí, že nemají dostatek informací a podkladů k tomu, aby mohli přijmout kroky vedoucí k regulaci BPA.
Greenpeace