Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Hnutí za práva zvířat

K založení moderního hnutí za práva zvířat přispěl Peter Singer knihou Osvobození zvířat. Toto hnutí má tedy své kořeny v USA, nicméně se rozšířilo do dalších zemí včetně České republiky.
Rubrika: Různé
|
Typ článku: Články

U nás se za práva zvířat angažují např. organizace Svoboda zvířat (www.svobodazvirat.cz), Ochránci hospodářských zvířat (www.ohz.cz), Společnost pro zvířata (www.spolecnostprozvirata.cz) nebo Different Life (www.differentlife.cz). Pro současné hnutí za práva zvířat je příznačné, že propaguje vegetariánství nebo přímo veganství, které znamená omezení utrpení zvířat při jejich chovu nejen pro maso. Kritizují jak průmyslovou výrobu mléka, tak i vajec.

S propagací vegetariánství souvisí např. i kampaň proti prodeji vánočních kaprů. Aktivisté ze Svobody zvířat se snaží společnou kampaní s polskými kolegy (www.krvavevanoce.cz) poukázat na utrpení každoročně působené asi dvěma milionům kaprů. Ochránci hospodářských zvířat (OHZ) propagovali vánoce bez kapra již v roce 2000.

Kritice neujdou ani transporty zvířat. Zvířata při nich prožívají strach, v zimě jsou vystavena mrazu, v létě vysoké teplotě, nedostávají dostatek krmiva ani vody. Objevují se dva základní typy reakcí: „ztráta na váze" a „cestovní horečka". Transporty se týkají snad všech tzv. hospodářských zvířat - telat, krav, prasat, ovcí, drůbeže atd. V ČR např. Svoboda zvířat upozorňuje na transporty živých koní z Polska do Itálie prostřednictvím kampaně Cesta na smrt. „Italští konzumenti požadují čerstvé koňské maso, polští koně jsou relativně levní a polské zákony není těžké obcházet. Nenasytná poptávka Italů má devastující účinky na celoevropskou populaci koní. Jen v Polsku se díky obchodu s koňským masem zredukoval počet koní z milionu na současných 500 000."

Další významnou oblastí, kterou kritizují aktivisté z těchto hnutí, jsou pokusy na zvířatech (tzv. vivisekce). Odsuzují nejen pokusy v kosmetickém, tabákovém a dalším průmyslu, ale i testy pro farmaceutické a lékařské pokusy. Upozorňují na zanedbatelný skutečný přínos těchto pokusů. Jsou vyhlašovány různé kampaně, např. bojkot výrobků firmy Procter & Gamble kvůli jejich testování na zvířatech. O propojenosti hnutí za práva zvířat a vegetariánského hnutí svědčí např. první bod mezi radami Svobody zvířat, jak bojovat proti vivisekci, zní: „Předně se snažte zůstat zdraví - skrze plnohodnotnou vegetariánskou výživu, vyvarování se alkoholu, cigaretám a stresu spolu s pěstováním sportu...", protože zdravý člověk nebude užívat žádné léky včetně těch, které jsou testovány na zvířatech.

Oblečení bývá také spojeno s utrpením zvířat. Jedná se o různé výrobky z kůže (boty, opasky, tašky), ale i z kožešiny. O razantním odmítání kožešinové módy svědčí např. název článku „Kožich je vražda." Svoboda zvířat vede kampaň PROTI SRSTI, jejímž cílem je „ukončení nebo omezení činnosti kožešinových farem". Kriticky se staví i k materiálům, jako je vlna, peří a hedvábí. „Ovce jsou při stříhání brutálně hozeny na zem a v rekordním čase ostříhány. Jejich poškození jsou na denním pořádku. Nahá těla jsou bez možnosti ochrany vydána napospas extrémním teplotám, dokud vlna znovu nenaroste." Škubání peří způsobuje husám zranění a ponechává je bez tepelné ochrany stejně jako ovce. Husy jsou po 4-5 cyklech škubání zabity na jatkách. Upozorňují, že hedvábí je vlákno tkané housenkami bource morušového, které se při jeho výrobě vaří živé.

Kritice bojovníků za práva zvířat je vystaven i lov ve volné přírodě, cirkusy, popř. i zoologické zahrady. Svoboda zvířat upozorňuje na špatné a nepřirozené podmínky, ve kterých žijí zvířata v cirkusech: omezený prostor, neustálý transport a drezúra, která „deformuje jejich přirozené chování." OHZ zase radí, „jak rušit myslivce při jejich krvavém řemesle bez postihu." Different Life kritizuje „celoživotní zajetí a vystavování zvířat" v zoologických zahradách" a považuje je za „vykořisťování a trápení zvířat." Přirozené prostředí totiž nemohou nahradit podmínky chovu zvířat v zajetí, které působí stres, potlačují identitu jednotlivců i druhů a vedou např. ke stereotypnímu chování. Rovněž kritizují dostihový sport, který „se stal jednou z nejhorších forem vykořisťování zvířat." Koně jsou „zneužíváni především pro dostihy, parkur a klusácké závody."

Aktivisté z hnutí za práva zvířat se zajímají i o domácí zvířata (psy, kočky atd.). V ČR např. působí Sekce na ochranu koček v rámci plzeňské organizace Svoboda zvířat, která se „zabývá problematikou zejména volně žijících koček."

Z práce Jiřího Kulhavého „Vegetariánské hnutí v ČR".

Počet přečtení: 3508
Datum: 17. 5. 2012