Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Hrst dobrých zpráv

Nemám moc ráda takové to neustálé přepočítávání, zda se k přírodě šetrnější postupy a řešení vyplatí ekonomicky.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Copak tím tak trochu nezpochybňujeme, že dobro a pravda patří na první místo? A copak tím neučíme už tak sobecké a hyperkonzumní lidstvo ještě větší sobeckosti a konzumu?

Ale dosti moralizování. Jeden takový přepočet mě totiž nedávno doopravdy potěšil. Cykloprůmysl v Evropě zaměstnává 655 tisíc lidí. Ve výrobě, v turistickém ruchu, prodeji, infrastruktuře a v souvisejících službách. Alespoň podle studie, kterou představila organizace European Cyclists’ Federation.

Abychom si dovedli představit, co to přesně znamená: těžba v evropských dolech a lomech zaměstnává 615 tisíc lidí a v ocelářství pracuje 315 tisíc lidí. Škoda jen, že v porovnání s automobilovým průmyslem už to tak hezky nevychází. Ten totiž poskytuje až tři miliony pracovních míst — dostupná čísla se ovšem liší, navíc do nich není započítaná zaměstnanost v souvisejících službách, infrastruktuře a podobně.

Nicméně cyklistika zkrátka jede a cyklistkám a cyklistům jde k duhu rovněž to, že víc než uživatelé kterýchkoliv jiných způsobů lokální dopravy utrácejí své peníze v místních obchůdcích, kavárnách či restauracích. Podporují tak drobné živnostníky i život ve městech, a tak to máme rádi.

Skutečně skvělá zpráva ale přichází z francouzského univerzitního města Grenoble. To se totiž rozhodlo jako vůbec první v Evropě zakázat pouliční reklamu. Z veřejného prostoru vbrzku zmizí 326 reklamních ploch, včetně 64 billboardů, a nahradí je — je to vůbec možné? — stromy. Starosta Eric Piolle uvedl, že na jaře jich město plánuje zasadit padesát. Spolky a místní kulturní zařízení dostanou prostor k bezplatné propagaci na městských nástěnkách.

Města, která u nás musí vést urputný a mnohdy neúspěšný boj o vypuzení heren ze svých center, země, které se bez většího úspěchu pokoušejí o zákaz kouření v restauracích (ano, mluvím o nás), tuto událost sledují se smutnou slzou v oku a kladou si otázku: Kdy? Kdy přijde ta chvíle a vykopneme první jamku pro nový strom na místě bilbasu i my? Kdoví.

Máme tady ale i jednu „kosmetickou“ změnu. Indie jakožto první jihoasijský stát zakázala dovoz kosmetiky testované na zvířatech. Je to další krok mírumilovným směrem po loňském zákazu testování kosmetiky na zvířatech přímo v Indii. Letos už se navíc ke stejnému kroku rozhoupala Austrálie, Brazílie, Nový Zéland, Tchaj-wan či Spojené státy.

Z Indie to ovšem není vše. Nejnovější zákaz navazuje na předchozí, které se týkaly lovu žraloků pro ploutve, psích zápasů, dovozu a konzumace kachních a husích jater foie gras a dokonce i obětování zvířat pro náboženské účely… Turban dolů.

Zuzana Vlasatá, Sedmá generace

Počet přečtení: 2241
Datum: 15. 5. 2016