Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak na adopci?

Počet lidí, kteří si přejí osvojit, neboli adoptovat dítě neustále roste, a to nejen v České republice. Pro vzrůstající trend existuje celá řada důvodů.
|
Typ článku: Články

Některé páry nemohou mít vlastní dítě ze zdravotních důvodů, v jiném případě se může jeden z partnerů rozhodnout přijmout za své dítě z partnerova předchozího manželství. Na co je třeba se připravit a co všechno adopce dítěte obnáší?

Základní pojmy

České právo rozlišuje několik typů náhradní péče o dítě. Takzvaná náhradní výchovná péče se dále dělí na ústavní a rodinnou. Všechny tyto formy mají nahrazovat rodinu dětem, které nemají vlastní fungující rodinné zázemí. V případě náhradní ústavní péče se jedná zejména o dětské domovy, kojenecké ústavy, ústavy sociální péče a další. Náhradní rodinnou péčí se potom rozumí zejména adopce, poručenství a pěstounská péče.

Jaké jsou druhy adopce dítěte?

Osvojení (adopce) je nejosobnější druh náhradní rodinné péče, kdy pár nebo i jednotlivec přijímá opuštěné dítě za své a novým rodičům tak vůči dítěti vyvstávají stejná práva a povinnosti, jako by se jednalo o jejich vlastní.

Adopci dále dělíme na dva druhy - zrušitelnou a nezrušitelnou. Zrušitelné osvojení se týká zejména dětí do jednoho roku věku a ve vyjímečných případech ho soud může zrušit. Děti starší jednoho roku potom můžou být osvojeny nezrušitelně a osvojitelé (rodiče) jsou potom navždy zapsáni v rodném listě osvojence (dítěte).

Podmínky adopce

Důležitá kritéria, která berou úřady v úvahu, je přiměřený věkový rozdíl mezi osvojencem a osvojitelem, ale také buď souhlas biologických rodičů, nebo naopak jejich nezájem o dítě.

Osvojit si lze pouze nezletilé dítě, tedy do 18 let věku, přičemž nelze adoptovat dítě dosud nenarozené. Adopcí dítě získává příjmení rodičů a mezi rodinami rodičů a dítětem pak vzniká příbuzenský vztah se všemi právními důsledky.

Když se ještě necítíte tak docela připravení...

Přijmout cizí dítě za vlastní bezesporu vyžaduje morální připravenost a ochotu vzdát se části svého osobního pohodlí. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírůstek do rodiny, bude pochopitelně třeba i dostatek finančních prostředků a stabilní rodinné zázemí, které pro dítěti zaručí dostatečnou péči.

Pokud pár zvažuje adopci dítěte z dětského domova, ale není si jistý, jestli je zcela připraven nebo jestli mu to bude s vybraným dítětem fungovat, nabízí se jeden způsob, jak si své budoucí rodičovství otestovat. Podle § 30 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí je možné, aby dítě po omezenou dobu a při splnění všech zákonem stanovených požadavků pobývalo i mimo ústavní zařízení. V praxi to tedy znamená, že si vážní zájemci mohou dítě z ústavu brát nejprve na víkendy nebo třeba na kratší prázdniny. Jakkoliv se jedná o velmi užitečný nástroj, vždy je třeba ho dobře vážit a brát v první řadě ohled na dítě, na jehož psychice může každá neuspěšná série takových výletů zanechat velmi vážné šrámy.

Bližší informace o možnostech osvojení a dalších formách náhradní péče vám poskytne sociální odbor úřadu obce s rozšířenou působností nebo je naleznete například na internetových stránkách projektu www.adopce.com.

Autor: www.edarling.cz

Počet přečtení: 6713
Datum: 20. 2. 2013