Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak prakticky používat čelní lalok

1. Chraňme svůj čelní lalok před fyzickým poraněním. Fyzické poranění může způsobit trvalé poškození mozku. Mezi riskantní aktivity patří: box, ragby a jízda na motocyklu. Údery do hlavy při boxování často poškodí krevní vlásečnice v čelním laloku. Boxerovi s takovými zraněními se někdy říká, že je „opilý údery“. K podobným zraněním mohou vést i další druhy sportu.

Kdo si chce uchovat dobrou činnost čelního laloku, udělá nejlépe, když se jim vyhne. Fyzické poranění čelního laloku se neomezuje pouze na sportovce. Čelní lalok mohou poškodit i zranění hlavy při autonehodě. Proto jsou bezpečnostní pásy a opěrky hlavy v autě tak důležité.

2. Předcházejme nemocem, které mohou poškodit čelní lalok.

Rozumné uplatňování principů preventivní medicíny ochrání váš čelní lalok. Mnohým nemocem, které vedou ke zhoršení činnosti čelního laloku, lze předcházet.

Mezi nejobávanější patří mozková mrtvice. Rizikovými faktory mozkové příhody ve věku 16 až 60 let jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, užívání tabáku, srdeční onemocnění a požívání alkoholu (24 hodin před začátkem záchvatu); ženy si na tento seznam mohou připsat i antikoncepční tablety. Prevence, která spočívá v kontrole rizikových faktorů, může zachránit život.

3. Vyhýbejme se drogám a jedovatým látkám, které poškozují mozek.

Hovořím-li o příčinách poruch čelního laloku, musím vždy znovu upozornit na nebezpečí drog a jedovatých látek. Pokud chceme vyléčit depresi nebo jí předejít (resp. zlepšit funkci čelního laloku všeobecně), musíme se vyhnout všem drogám, které mění stav vědomí. Nemluvím pouze o heroinu či marihuaně, ale také o „legálních drogách“ (jako je nikotin, alkohol a kofein).

4. Snažme se zlepšit oběh krve ve svém mozku.

Zlepšení krevního oběhu pomůže celému mozku, nejen čelnímu laloku. Jak na to? Dýchejme čistý, čerstvý vzduch, který je bohatý na kyslík.

Kromě čerstvého vzduchu jsou důležité i dýchací návyky. Ve třídě či na pracovišti si často neuvědomujeme, jak povrchně dýcháme. To může být jedna z příčin, proč naše schopnost soustředit se tak prudce po půl hodině klesá. Povrchní dýchání způsobuje, že hladina kyslíku v krvi (tzv. kyslíková saturace) klesne pod úroveň, která je potřebná k tomu, aby čelní lalok optimálně pracoval.

Hlubokým dýcháním čerstvého vzduchu můžeme dostatečně zvýšit příjem kyslíku, a tím zlepšit práci čelního laloku. Kromě hlubokého dýchání při sezení jsou to i pravidelná aerobní cvičení (nejlépe na čerstvém vzduchu), která způsobí, že srdce napumpuje životodárnou okysličenou krev do mozku.

5. Postarejme se o správnou stravu.

Dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a ořechů (s vyloučením masa a sýrů) je tou nejlepší potravou pro zlepšení schopností našeho předního mozku, stejně jako je pro malé děti nevyhnutelné pití mateřského mléka.

6. Vystavme se přiměřenému množství slunečního světla.

Sluneční světlo má dobré účinky na náladu, ale také na čelní lalok, protože během dne zvyšuje tvorbu serotoninu (pomáhá předcházet depresi a únavě). Výzkum na zvířatech ukázal, že přirozené denní světlo způsobuje i výrazně vyšší večerní hladinu melatoninu než stejné množství umělého světla.

Melatonin navozuje zdravý spánek a pomáhá zlepšit funkci čelního laloku následující den. Pitvy lidí, kteří spáchali sebevraždu, potvrdily nižší hladinu melatoninu v mozku v porovnání s lidmi stejného věku, kteří zemřeli ve stejné době. (Souvislost mezi sebevraždou a nízkou hladinou melatoninu objasňuje práce Georgese Maestroniho a jeho švýcarských kolegů, která poskytuje důkazy o tom, že melatonin hraje roli při snižování vlivu stresu na tělo.)

7. Procvičujme tělo i mysl.

Tělesné cvičení je při zlepšování duševního zdraví a léčbě deprese často zanedbáváno. Stejně důležité je i duševní cvičení! Stejně jako se zkracují svaly, když je neprocvičujeme a nepoužíváme, atrofuje i čelní lalok.

Náročné úkoly, které vyžadují důkladné přemýšlení, pomáhají udržet duševní bystrost, protože stimulují čelní lalok. Kvalitní četba, pozorování přírody, hledání odpovědí na důležité otázky a další zdraví prospěšné využívání naší duševní kapacity podněcují činnost čelního laloku. Jeden z nedávných výzkumů odhalil, že představování si určité činnosti stimuluje 80 % mozkových spojení, která by byla použita při fyzickém vykonání toho samého úkolu. Takovéto duševní cvičení nejen posilní propojení mozkových buněk, ale zároveň nás lépe připraví na samotné uskutečnění plánů.

Duševní činnost dětí a dospívající mládeže je pro zvýšení schopnosti učit se mimořádně důležitá. Vědci Salkova institutu pro biologický výzkum učinili převratný objev, když zjistili, že stimulace intelektu může významně zvýšit počet mozkových buněk v paměťové oblasti mozku. Do té doby se předpokládalo, že počet aktivních mozkových buněk je víceméně daný už od dětství.

Mladé myšky měly kolem sebe prostředí s velkým množstvím podnětů – hry a hračky, více místa na běhání v obrovských bludištích. Výsledky ukázaly, že tyto pokusné myši měly v mozkové oblasti, která je zodpovědná za paměť a učení se, o 15 % mozkových buněk více než geneticky stejné myši, které žily v prostředí s málo podněty. Mozkové buňky jim navíc umožnily rychleji a účinněji proběhnout složité bludiště. Podobně to platí i u lidí. Tvořivé prostředí, které poskytneme našim dětem a mládeži, může ovlivnit nejen počet buněk v jejich mozku, ale také schopnost učit se.

8. Pečlivě zvažujme, na co se díváme, co posloucháme a co prožíváme.

Poslední bod se vztahuje k předcházejícím. Soustředění se na radostné a pozitivní věci a otevření se inspirujícím podnětům pomáhá zvítězit nad depresí.

Masáž a její vyrovnávací účinek na čelní lalok mají v tomto procesu své místo! Mnoho smyslových vjemů však může funkci čelního laloku také poškodit. Jsou-li duchovnost, morálka a vůle umístěny v čelním laloku mozku, optimální stimulací může být inspirující materiál, který rozvíjí duchovní rozměr člověka, posiluje jeho vůli a charakter. Z vlastní zkušenosti neznám lepší prostředek než studium Bible.

Pro optimální činnost čelního laloku jsou správné duševní a tělesné návyky velmi důležité. Očividně totiž posilují duševní výkonnost. Jsou to zákonitosti, které jako lidé dokážeme vnímat a řídit se jimi. „Síla rozumu, tělesná síla a délka života závisí na nezměnitelných zákonech přírody, nikoli na náhodě. Stvořitel, který tyto zákony do našeho bytí vložil a dal nám také svobodu rozhodování, nebude zasahovat, aby chránil lidi před důsledky jejich porušování (dal jim totiž rozum).“

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 6904
Datum: 21. 4. 2010