Jaké jsou nejvýznamnější rizikové faktory srdečního infarktu?
Dvacetiprocentní snížení hladiny cholesterolu představuje 40-50procentní snížení rizika srdečního onemocnění.
U kuřáků ve věku 60 let je pravděpodobnost úmrtí na srdeční onemocnění desetkrát vyšší než u nekuřáků. V roce 1996 zemřelo v České republice 28 000 lidí na ischemickou chorobu srdeční, z tohoto počtu bylo přibližně 4400 (15 procent) úmrtí přímo způsobeno kouřením.
V České republice přibližně každý pátý muž a každá sedmá žena trpí hypertenzí (vysokým krevním tlakem). Ve srovnání s těmi, kdo mají normální tlak, je přitom u lidí s hypertenzí 3krát větší pravděpodobnost úmrtí na srdeční onemocnění.
U obézních mužů ve věku 60 let je riziko úmrtí na srdeční onemocnění pětkrát vyšší než u mužů s normální hmotností.
Dalšími rizikovými faktory jsou sedavý způsob života a stres.
V roce 1989 definoval Dr. Kaplan tzv. smrtící kvarteto – centrální typ obezity (nahromadění tuku v oblasti břišní), vysoký krevní tlak, zvýšená koncentrace triglyceridů a cukrovka dospělých. Tyto čtyři rizikové faktory, často sdružené spolu s kouřením u jedné osoby, jsou doslova hromosvodem pro celou řadu smrtících aterosklerotických onemocnění. Odhaduje se, že minimálně 10 procent české populace je postiženo smrtícím kvartetem.
Všechny výše uvedené rizikové faktory lze kontrolovat způsobem stravování a životním stylem. Genetická predispozice, věk a pohlaví jsou rizikové faktory, které sice člověk nemůže ovlivnit, nicméně právě ony patří k těm nejméně závažným.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu