Jakou živinu, v tomto případě jakou minerální látku, označujete za nedůležitou?
Poté naopak dostávali speciálně připravenou stravu, v níž množství fosforu představovalo několikanásobek průměrného množství fosforu v běžné stravě. Opět došlo k přizpůsobení. Příjem fosforu rovnal se výdeji fosforu, čili množství fosforu v jejich těle se neměnilo. Když byla sledována nemocnost a úmrtnost lidí s rozdílným příjmem fosforu anebo lidí, kteří požívali v některých tabletách fosfor, tak se ukázalo, že nemocnost a úmrtnost se neměnila v závislosti na výši příjmu fosforu. Za běžných podmínek tedy vůbec nezáleží na tom, kolik fosforu v potravě přijímáme a o fosfor se nemusíme starat.
Ve skutečnosti lze nicméně usuzovat, že čím více fosforu máme v potravě, tím hůře pro naše zdraví, ovšem zdravotní riziko je pravděpodobně nepatrné. Lidé, kteří trpí selháním ledvin, tedy určitá jejich část, si zpomalí postupné zhoršování stavu ledvin, čili zlepší si svoji naději na prodloužení života a na umírnění nemoci, když požívají stravu s malým množstvím fosforu. Při infekcích postihujících močové ústrojí se vytváří v močových cestách kameny z fosforečnanu vápenátého. Lze tedy usuzovat, že zvýšený příjem fosforu snad zvyšuje riziko vzniku těchto kamenů.
Smysl má pojednávat pouze o těch složkách stravy, které označujeme za důležité, to znamená o těch složkách stravy, které výrazně ovlivňují nemocnost a úmrtnost v případě, že se mění výše jejich spotřeby. Tedy pojednávat pouze o důležitých složkách stravy a doporučovat takovou výši jejich spotřeby, při které je minimální nemocnost a úmrtnost.
Zásady stravování, které doporučuji, automaticky zajišťují příjem naprosté většiny minerálních látek a vitaminů ve výši, která je blízká optimální výši spotřeby. Získání některých složek stravy skutečně v optimální výši (to v tomto případě znamená v množství větším, než je dnes pro značnou část lidí běžné) by bylo náročné časově (dlouhá doba přípravy potravin anebo dokonce dlouhá doba nutná ke zkonzumování takovýchto potravin). A v některých případech jsou potřebné potraviny příliš drahé.
Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu