Je možné nějak pomoci lidem, kteří již byli postiženi mrtvicí?
Bylo zjištěno, že u některých lidí mohou v prevenci mrtvice pomoci malé dávky acylpirinu. Je důležité si ale rovněž uvědomit, že acylpirin zvyšuje krvácivost a někdy může rozjitřit žaludeční vředy.
Tou nejlepší zprávou je ovšem fakt, že tepenné blokády jsou reverzibilní (vratné). Aterosklerózou zúžené tepny mají schopnost se znovu postupně zprůchodnit, budete-li konzumovat nízkotučnou vegetariánskou stravu a dodržovat další výše uvedená zdravotní doporučení. Většina studií se prozatím soustředila pouze na srdeční tepny, ale i u mozkových tepen lze očekávat podobné výsledky. Zásadní příčina aterosklerózy je totiž u tepen srdečních i mozkových stejná.
Největší důkaz toho, že tyto principy se v praxi skutečně osvědčily, lze vidět při studiu statistik výskytu mrtvice v USA a Kanadě. Při stále se zlepšujícím způsobu léčby hypertenze, lepších zásadách stravování a lepším životním stylu došlo za posledních 30 let k 50procentnímu poklesu výskytu mrtvice.
Každý z nás se rodí s měkkými, elastickými a pružnými tepnami. Větší část světové populace si uchová svoje tepny v tomto stavu po celý život a také u nich nedochází ke zvyšování krevního tlaku. I vy můžete prožít tuto zkušenost, začnete-li správné životní návyky prosazovat dříve, než se dostaví nemoc.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu