Je třeba doplňovat naši běžnou stravu preparáty s obsahem aminokyselin?
Soubor údajů z celého světa ukazuje, že s rostoucí spotřebou živočišných bílkovin vzrůstá výskyt některých civilizačních chorob, hlavně nemocí srdce a cév. Při pokusech s lidmi živočišné bílkoviny zvyšovaly hladinu cholesterolu v krvi. Při pokusech s nám nejbližšími živočichy, s vyššími primáty, bylo v některých případech zaznamenáno, že podávání živočišných bílkovin zapříčinilo sklerózu cév. Podávání těchto aminových kyselin tedy poškozuje naše zdraví.
Relativně nejvíce může být takto zvýšen denní příjem methioninu, toho je totiž v naší stravě nepříliš mnoho v porovnání s množstvím, obsaženým v těchto aminokyselinových směsích. Příjem methioninu tedy dík takovýmto doplňkům výživy může být nezanedbatelně zvýšen. Methionin se v těle přeměňuje na homocystein a podle tzv. homocysteinové teorie právě homocystein je jednou z hlavních příčin sklerózy cév.
Lidé si tedy kupují směsi nepostradatelných aminokyselin a nevědí, že ve stravě jich mají dostatek. Nevědí, že nadbytek aminokyselin, ke kterému jim dopomáhají živočišné potraviny a ke kterému jim ještě znovu dopomáhají preparáty zakoupené v lékárně, tento nadbytek aminokyselin poškozuje jejich zdraví.
Tomáš Husák, matematik a biolog, přední evropský odborník na zdravou výživu