Annáš (řecký tvar Chananja, Pán je milostivý)
V době, kdy byl Ježíš v Jeruzalémě odsouzen, byl oficiálním veleknězem Kaifáš. Ježíše však nejprve předvedli před Kaifášova tchána Annáše, který byl veleknězem před ním. Stále měl velký vliv a byl označován za vůdce „židovské mafie“. Byl posedlý myšlenkou, že s tímto nebezpečným člověkem je třeba něco udělat. Podle židovského historika Josepha to byl právě Annáš, kdo se dohodl s Jidášem. Ve 4. kapitole knihy Skutky apoštolů se s Annášem setkáváme ve chvíli, kdy vznikly problémy mezi apoštoly a židovskými vůdci.
Annáš měl moc a vliv. I když neměl oficiální pozici ve veleradě, ovládal ji. Lidé, kteří touží po moci, jsou nebezpeční. Platí to zvláště v případě duchovních vůdců, kteří získají velkou moc. Náboženství v kombinaci s mocí představuje smrtící spojení. Projevilo se to při odsouzení Ježíše a je tomu tak i v případě mnoha náboženských (křesťanských i nekřesťanských) vůdců
21. století. Je špatné, pokud mají vůdci vyhraněné názory a domnívají se, že s nimi každý musí souhlasit. Jsou-li netolerantní a mají-li moc umlčet všechny, kteří s nimi nesouhlasí, má to vážné důsledky. Náš Pán se stal obětí takové situace. Jeho současní následovníci musí být ostražití, protože takové nebezpečí hrozí stále.
Laskavý Bože, chraň nás před tyranií lidí, kteří se nám snaží vnucovat svůj názor.
Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.