Ása (léčitel)
Ása byl dobrý král. Zrušil všechny pohanské praktiky, i když dovolil, aby se odehrávaly i některé pochybné události. Možná bychom mu mohli vytknout, že požádal krále Damašku, aby přestal podporovat Baešu, krále Severního izraelského království, a aby spolu Baešovi ztrpčovali život. Nejpozoruhodnější detail o Ásovi nacházíme v jedné krátké poznámce v První knize královské: „ve stáří byl nemocen na nohy“ (1Kr 15,23). V Druhé knize Paralipomenon, 16 kapitole se o tom dozvídáme víc: „V třicátém devátém roce svého kralování onemocněl Ása přetěžkou nemocí nohou. Ale ani ve své nemoci se nedotazoval Hospodina, nýbrž vyhledal jen lékaře“ (v. 12).
Mnozí čtenáři v pokročilém věku tomu dobře rozumějí. S přibývajícím věkem přibývají problémy s mobilitou. V dnešní době si naštěstí můžeme pořídit mnoho věcí, které nám pomáhají zůstat mobilnějšími. Přesto nám nedostatečná pohyblivost způsobuje nejen bolest, ale také frustraci. Jakmile tento problém musíme řešit, obracíme se na svého lékaře nebo na různé odborníky. Možná se divíme, proč byl Ása kritizován za to, že se radil s „lékaři“. V Ásově případě byli „lékaři“ s největší pravděpodobností nepřátelé izraelského Boha, kteří vycházeli z okultismu. Ása měl hledat pomoc u Hospodina.
Pokud čelíme problémům souvisejícím s přibývajícím věkem a snižující se pohyblivostí, určitě bychom měli využít všech dostupných lékařských prostředků. Ale i v této fázi našeho života závisí naše skutečná pohoda a skutečné štěstí především na úzkém vztahu s Bohem.
Drahý Bože, pomoz nám uvědomit si, že když čelíme těžkostem, nejprve máme hledat pomoc u Tebe.
Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.