Jaír (on osvěcuje)
Poté, co Izraelci obsadili „zaslíbenou zemi“, několik století neměli krále. V krizových časech povstali vůdci, kteří stáli v čele lidu a vedli války s okolními národy, například s Pelištejci. Jaír byl jedním z těchto soudců. Nevíme, kolik měl manželek, ale v příběhu se uvádí, že mu bylo dáno třicet synů. Každému z nich dal do správy malé město a osla.
Co vy na to? Není to do očí bijící příklad toho, co bychom dnes nazvali „malá domů“: zajistit přes veřejnou správu dětem dobré zaměstnání? To, že každý z třiceti synů měl i osla, muselo stát Jaíra věru dost peněz. Zaplatil to Jaír z vlastní kapsy, nebo na to použil peníze z daní? Předpokládejme, že Jaír byl čestný a poctivý člověk. Chtěl naučit své syny být zodpovědnými, proto dal každému do správy jedno malé město s okolím? Možná ani vlastnit osla nebyl nějaký extravagantní luxus. Osel nesloužil jen k osobnímu pohodlí, ale také k přepravě nákladu. Chtěl snad Jaír naučit své syny, aby pomáhali těm, za které nesli zvláštní odpovědnost?
Ať to bylo jakkoli, nemůžeme nezmínit Toho, který mnohem později vstoupil do Jeruzaléma také na oslíkovi a byl ochoten nést všechna naše břemena.
Drahý Bože, pomoz mi, abych byl připraven převzít zodpovědnost za jiné.
Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.