Sísera (význam nejasný)
Ti, kdo znají nizozemské dějiny, určitě slyšeli o ženě jménem Kenau. Tato žena projevila mimořádnou odvahu. Pomáhala nosit vědra s horkým olejem, aby mohli být zlikvidováni španělští nepřátelé, kteří se v roce 1573 pokusili vylézt na hradby města Haarlem. Když myslím na Jáel, představuji si ji jako starozákonní Kenau.
Sísera byl velitelem nepřátelského vojska ve válce Báraka a Debóry s Kenaanci. Síseru bylo nutné zlikvidovat. Jistě by to pak vedlo k podkopání morálky jeho vojska. Nestalo se to však na bojišti, ale ve stanu, kde si Sísera zdříml. Domníval se, že je na bezpečném místě, ale mýlil se. Ženě jménem Jáel se podařilo vklouznout do stanu a spícímu Síserovi probodnout hlavu stanovým kolíkem (Sd 4,21).
Chci ještě připomenout jeden detail. Debóra, která doprovázela Báraka v boji proti nepříteli, opěvuje Jáel ve své písni. Zmiňuje však také Síserovu matku. „Síserova matka vyhlížela z okna, naříkala za okenní mříží: ‚Proč tak dlouho nepřijíždí jeho vůz?‘“ (v. 28). Všichni lidé v Izraeli se radovali, že krutý Sísera už nežije. Jeho matka však truchlila nad smrtí svého syna. Na tuto rovinu často zapomínáme. Většina lidí má rodinu a přátele. Týká se to i těch, jejichž smrti nelitujeme. Ale i ti, kdo se dopustili těžkých zločinů, někomu chybí. Proto si pozůstalí zaslouží náš soucit i útěchu.
Pane, dej nám soucit s trpícími, i když jde o lidi, které považujeme za své nepřátele.
Z knihy Reindera Bruinsmy Tváří v tvář. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.