Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Když je i knoflíková dírka problémem

Pocity ztuhlosti, zvyšující se únava, poruchy motoriky, to všechno mohou být signály přetažení, špatného pohybu či dlouhodobého stresu v zaměstnání, ale také příznaky velmi závažných onemocnění. Pokud přetrvávají týdny, určitě vyhledejte odbornou pomoc.
|
Typ článku: Články

Váš lékař vás zřejmě pošle na vyšetření na neurologii, protože potíže s motorikou: ať už se jedná o třes, brnění či mravenčení v končetinách, snížení citlivosti v rukou i nohou, to všechno jsou obtíže nervové soustavy. Často se jedná o „skřípnuté“ nervy“, blokády páteře, ale někdy mohou neurologové objevit i velmi závažná nevyléčitelná onemocnění, která způsobují odumírání mozkových buněk a poškozují tak centrální nervový systém. K nim patří třeba Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza.

Tisíciletí ji známe, ale stále nevíme…

Ač je Parkinsonova choroba popsána už ve 12. století před naším letopočtem, dodnes nebyla nalezena léčba. Možností je pouze tlumení příznaků a zpomalování choroby, čímž se zlepší kvalita života pacienta. Těmi jsou většinou starší lidé, častěji muži ve věku mezi 55 a 65 lety, zřídka mladí lidé.

Třes a celkové zpomalení 

Jsou prvními příznaky, kterých si nemocný všimne. Začnou se mu nekontrolovaně třást ruce, když jsou v naprostém klidu. Ve spánku třes ustává. Často se třese jen jedna končetina, postupně se třes objevuje na obou rukou, přidat se mohou ústa, jazyk. K tomu se přidává postupná ztuhlost, kdy se nemocný zpomaluje, choroba mu ztěžuje každodenní činnosti, například zapínání knoflíků či psaní rukou. Chůze se stává šouravou, někdy se nemocný úplně zastaví, doslova „zatuhne“ a nemůže dál. Parkinsonova choroba narušuje rovnováhu, dochází k pádům.

Mění se řeč i psychika

Narušená motorika a ztuhlost ovlivňují svaly obličeje i dýchacích svalů, takže nemocný někdy nemůže vyslovit větu. Bezmoc narušuje spánek (poruchami trpí 70 % pacientů) i psychiku. Deprese jsou věrným průvodcem onemocnění. K jejich rozvoji přispívá i prognóza – průměrná délka dožití s Parkinsonovou chorobou je 7 let.  Samozřejmě je průběh u každého naprosto individuální a někteří nemocí se dožívají daleko více let i přes svou chronickou nemoc.

V boji pomáhá pohyb i strava

Kromě farmakologické léčby je v raných stadiích nemoci vhodné cvičit, fyzioterapeuti pacientovi ušijí cvičení na míru tak, aby se omezovalo chvění, fyzické cvičení zlepšuje chůzi. Zmírnění příznaků pomáhá konzumace potravin bohatých na vitaminy a stopové prvky, například čerstvou zeleninu, ovoce a mořské plody.

Počet přečtení: 838
Datum: 4. 2. 2022