Když někdo kouřil mnoho let, má vůbec ještě cenu přestat?
Proces hojení začíná u kuřáka ve chvíli, kdy přestane kouřit. S tím, jak se tělo očišťuje od nikotinu a kysličníku uhelnatého, významně klesá riziko srdečního postižení. I když riziko rakoviny klesá pomaleji, nebezpečí se zmenšuje s přibývajícími týdny a měsíci.
K tomu všemu se přidají další výhody: pocit vítězství nad cigaretami, zvýšené sebevědomí, příjemný dech, větší výkonnost, lepší zdraví, více energie, celkový pocit pohody a svobody od nepříjemného, nepopulárního a drahého zlozvyku. Protože stále přibývá pracovišť, na něž kuřáky nepřijímají, je možné, že když přestanete kouřit, naskytnou se vám také lepší pracovní příležitosti. Lidé jsou mnohdy velice úzkostliví, jsou-li vystaveni daleko menšímu riziku, např. když cestují letadlem, přitom však přehlížejí závažnější ohrožení svého zdraví a života. Více než 30 procent kuřáků umírá předčasně na některé z nemocí spojených s tímto zlozvykem.
V průměru si zkrátí život o 8,3 let, což odpovídá 12 minutám za každou cigaretu, kterou vykouřili. Přesto se však mnozí dokážou trápit představou, že by mohli dostat rakovinu například z určité chemické látky přítomné v pitné vodě.
Zkusme se na svůj život podívat realisticky. Tu největší službu, kterou můžete prokázat svému tělu, svému okolí a rodině je, když přestanete kouřit a začnete opět dýchat čistý vzduch.
„Mějte na paměti, že vaše tělo je chrámem. Ať tedy i vaše tělo dělá Bohu čest!“ (1. list Korintským 6,19-20)
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu