Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kuřáci mají vyšší riziko deprese

Epidemiologické studie jasně dokazují, že kuřáci mají vyšší riziko výskytu deprese. Čím více kouří, tím je riziko vyšší. Kouření pravděpodobně zvyšuje riziko deprese (podobně jako kofein) tím, že zpomaluje krevní oběh v mozku. Starší výzkumy sice naznačovaly, že kouření cigaret oběh krve v mozku zvyšuje (zvyšuje hladinu některých neurotransmiterů, které souvisejí s depresí), avšak novější studie odhalily, že věc je mnohem složitější.
Rubrika: Kouření
|

Například Nakamura a jeho japonští kolegové zjistili, že po 15hodinové abstinenci od nikotinu se krevní oběh v mozku u některých zvýšil, u jiných snížil. Edward Domino a jeho spolupracovníci z Michiganské univerzity v Ann Arbor dokonce zjistili ještě složitější souvislosti mezi nikotinem a oběhem krve v mozku. Dokázali, že příjem nikotinu u kuřáků, kteří abstinovali deset hodin, v některých oblastech mozku oběh krve zvýšil, ale v jiných naopak zpomalil.

Z pohledu deprese bylo zajímavé zjištění nedostatku krve v levé polovině mozku v oblasti hipokampu a parahipokampu (na rozdíl od pravé poloviny). Právě tyto oblasti totiž stimulují velice důležitou orbitomediální prefrontální mozkovou kůru, což poukazuje na nadměrnou dominaci pravého čelního laloku způsobenou nikotinem – tedy na změny, které vytvářejí předpoklad pro vznik deprese.

Jiní odborníci tvrdí, že kouření pravděpodobně riziko výskytu deprese nezvyšuje. Podle jejich názoru spočívá příčina společného výskytu nikotinu s depresí v tom, že lidé s depresí mají tendenci léčit se nikotinem. Nikotin totiž dočasně zvyšuje hladinu chemických látek v mozku, které zlepšují náladu.

Diskuse stále probíhá, avšak některá fakta zůstávají: 1) Odborníci se shodují v tom, že kouření a deprese spolu souvisejí. 2) Žádný lékař nedoporučuje nikotin jako legitimní lék na depresi.

Nejlepší je tuto návykovou chemickou látku zcela ze života odstranit, a to nejen kvůli depresi, ale také kvůli dalším negativním účinkům nikotinu na mozek.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3598
Datum: 11. 3. 2010