Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Léčba kojenecké koliky

Koliky postihují až 40 % kojenců a projevují se dlouhými obdobími neutišitelného pláče. Lékaři se domnívají, že bolest při kolice je způsobena gastrointestinálními potížemi, jako jsou střevní křeče.
|
Typ článku: Články

Odříhnutí po krmení je běžně doporučováno pediatry, sestrami a webovými stránky pro rodiče, neboť podporuje vylučování plynů, které se během krmení hromadí. Vědecké důkazy o účinnosti odříhnutí chyběly, až do publikování výsledků randomizované kontrolované studie z roku 2014 pro prevenci kolik a regurgitace. Co vědci zjistili?

Na koliku nezabírá a regurgitaci zhoršuje. Odříhnuté děti vyplivovaly dvakrát tolik než neodříhnuté děti! Jaká léčba tedy zabírá?

Kolika může být svého druhu alergickou reakcí. Už před lety se ukázalo, že kojenci krmení kravským mlékem vyvíjejí protilátky na bovinní proteiny, což může vysvětlit, proč se kolika může zlepšit po přechodu z kravského mléka na hypoalergenní hydrolyzovanou proteinovou výživu anebo výživu založenou na sóji.

Kojení kojenci mívají koliky v obdobné míře jako děti na umělé výživě. To může být způsobeno tím, že mateřské mléko žen, které pijí mléko, obsahuje bílkoviny z kravského mléka. Víme, že bílkoviny z kravského mléka mohou procházet do mateřského mléka a způsobovat určité závažné alergické reakce, ale co kolika?

Na základě studií kojenců krmených umělou výživou je již od 70. let známo, že kolika může být příznakem nesnášenlivosti bílkovin kravského mléka. Tudíž kojenecké koliky u kojených dětí mohou být způsobeno přenosem bílkovin z kravského mléka z matky na kojence přes mateřské mléko.

Výzkumníci proto zkusili vyloučit mléko ze stravy kojících matek, jejichž děti trpěly na koliky. U 13 z 19 kojenců koliky rychle vymizely, a u 12 z těchto 13 bylo možné pozorovat návrat koliky, když jejich matkám podali ve stravě trochu mléka. Například jeden chlapeček míval koliku, která téměř kompletně vymizela během jediného dne, kdy jeho matka nekonzumovala kravské mléko, a pak se okamžitě vrátila, když jeho maminka požila mléko.

NutritionFacts.org

Počet přečtení: 413
Datum: 9. 11. 2022