Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Mají vaše spermie svoji sezónu?

Nejvíce dětí se rodí na podzim. Izraelští vědci, autoři nové studie, potvrdili, že je to proto, že spermatická tekutina má nejlepší parametry v zimě a časně na jaře.
Rubrika: Sex
|
Typ článku: Studie

Ve studii bylo prozkoumáno 6 455 vzorků spermatické tekutiny mužů z kliniky reprodukčního zdraví – z nich asi tři čtvrtiny měli normální množství spermií a jedna čtvrtina nedostatečný počet spermií.

Zákonitosti sezónních změn byly však v každé skupině jiné. Zdraví účastníci výzkumu měli v zimě spermií víc (a byly i rychlejší), na jaře se jejich počet mírně snížil a klesl i podíl nejrychlejších spermií. Muži se sníženou tvorbou spermií (méně než 16 milionů na mililitr) na tom byli, co se pohyblivosti spermií týká, lépe na podzim, zatímco kvalitu spermií (tzn. normální tvar a neporušenou DNA) měli nejlepší na jaře.

Sami se můžete zařadit do „své“ kategorie a přijmout doporučení autorů výzkumu: páry, které mají problémy s otěhotněním kvůli nedostatečnému množství spermií muže, by se měli soustředit na početí v období podzimu a jara. Páry, u nichž je kvalita spermatické tekutiny vyhovující, mají zase lepší období v zimě.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 3421
Datum: 26. 1. 2017