Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Máte rádi čokoládu?

Podle statistik Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, kakaového prášku a čokoládových cukrovinek. Přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Příležitost dozvědět se to měli návštěvníci v říjnu na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice. Díky snímkům Stanislava Komínka mohli nahlédnout na kakaové plantáže v Pobřeží slonoviny.

V západoafrickém Pobřeží slonoviny pracuje kolem jednoho miliónu pěstitelů a země je s produkcí téměř 2 milióny tun kakaa ročně největším producentem této komodity na světě. Pěstování kakaa však není nijak lukrativní. Dle výzkumů si pěstitel v Pobřeží slonoviny vydělá průměrně denně méně než 1 USD. To je dvaapůlkrát méně, než by potřeboval na důstojný život: pokrytí nákladů na vyváženou stravu, pitnou vodu, bydlení, zdravotní péči, vzdělávání dětí a vytvoření nezbytné finanční rezervy. Mezi problémy spojené s pěstováním kakaa kromě chudoby patří i dětská práce, ničení deštných pralesů nebo odliv mladých lidí ze zemědělských oblastí do měst nebo k výnosnějším, ale neméně problematickým aktivitám, jako je například těžba zlata.

Autor fotografií z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která za výstavou stála, k tomu uvedl: „Je pro nás šokující, že v 21. století stojí produkce kakaa na ničení životního prostředí a zneužívání pěstitelů. Původní pralesy za posledních 50 let nahradily kaučukovníky a palmy olejné. Lidé pěstující kakao žijí v chudobě a jsou nuceni využívat dětskou práci.“

Anne-Marie Yao, regionální manažerka Fairtrade Africa, doplňuje: „Existují rizika, která pěstitel kakaa nemá pod kontrolou, například klimatické změny. Pěstitel může investovat, jak chce, ale pokud neprší, není dostatek vláhy pro rostliny. Tomu se nelze vyhnout, je třeba se přizpůsobit. Dalším rizikem je, že se mu nepodaří prodat svoje kakao a pak nebude mít peníze na to, aby poslal děti do školy. Tím roste riziko chudoby a ohrožuje to i budoucnost dětí. Pokud se zvýší cena kakaa, můžeme investovat do vzdělání a budoucnosti dětí, do lepších podmínek žen, do zvýšení životní úrovně a celá společnost na tom vydělá.“

Situaci pěstitelů kakaa, ale i kávy, banánů a řady dalších surovin, pomáhá řešit systém Fairtrade. „Fairtradovým družstvům, jejichž členové dodržují základní standardy – například zákaz dětské a nucené práce, šetrné zacházení s půdou a vodou, kontrolované používání hnojiv a další zemědělské chemie – garantuje minimální výkupní cenu a navíc nabízí takzvaný fairtradový příplatek, který mohou družstva investovat do zlepšení kvality a efektivity pěstování, ale také do zajištění pitné vody nebo vzdělání pro děti,“ vysvětluje Hana Malíková z Fairtrade Česko a Slovensko.

Počet přečtení: 591
Datum: 17. 6. 2022