Modlitba pomáhá k relaxaci – podařilo se to změřit
Aby se to podařilo, musí být mozek během meditace schopen aktivně uvažovat. Naše nejvyšší intelektuální síly, včetně duchovního vnímání a uvažování, sídlí v čelním laloku mozku. Ve chvíli, kdy se tato část mozku zapojí do procesu našeho myšlení, začnou v mozku převládat vlny beta. Pokud bychom měřili okamžité elektrické napětí v mozku pomocí elektroencefalografu (EEG), zaznamenali bychom vlny beta, které svědčí o probíhajícím myšlení (o dynamické aktivitě čelního laloku).
Výzkumy potvrzují, že křesťanská meditace stimuluje vlny beta v čelním laloku. Není se co divit. Modlitba, jak ji chápe Bible, je mimořádně aktivní proces. Ať už přemýšlíme o Boží lásce, děkujeme za pomoc nebo ve složité situaci chceme poznat Boží vůli či se modlíme za konkrétní lidi, kteří potřebují pomoc, křesťanská meditace a modlitba způsobují aktivitu v čelním laloku.
Křesťanská meditace a modlitba představují sice vysokou úroveň duchovní aktivity, ale, jak ukazuje monitor biofeedbacku, zároveň navozují i stav relaxace. Pro ty, kteří nevědí, o co jde: biofeedback zviditelňuje vnitřní procesy lidského těla pomocí monitorovacích zařízení připevněných na pokožku.
Jednou z metod měření napětí je měření elektrického odporu. Pokud člověk prožívá emocionální napětí, odpor klesá a pokožka je lépe vodivá (měření se provádí elektroměrem). Na podobném principu pracuje detektor lži.
V době mých studií medicíny jsem na sobě testoval přenosný biofeedbackový monitor. Velmi silně na mě zapůsobilo, že když jsem se aktivně modlil k Bohu, přístroj ukazoval nejvyšší stav relaxace.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.