Mononesaturované tuky snižují riziko rakoviny prsu
Výzkumný tým současně dospěl k závěru, že strava bohatá na mononesaturované tuky (což jsou tuky, které jsou zvlášť vysoce zastoupeny v olivovém a řepkovém oleji) může toto riziko snížit.
Dr. Alicja Wolková z Karolinska Institut v Stockholmu ve Švédsku se svými spolupracovníky začala rozsáhlou studii na více než šedesáti tisících Švédek ve věku mezi 40 a 76 lety. U žádné z těchto žen nebyla v počátcích studie diagnostikována rakovina. Všechny sledované ženy vyplnili na začátku dotazník (o šedesáti sedmi bodech) týkající se četnosti konzumace jednotlivých potravin.
Během 4,2 roku sledování se u 674 z těchto žen objevila invazivní rakovina prsu. Výzkumníci nenalezli žádný vztah mezi celkovým příjmem tuku a rizikem rakoviny prsu. Zjistili však, že s každými dalšími 5 gramy polynesaturovaného tuku vzrůstalo relativní riziko invazivní rakoviny prsu o 69%. A obráceně, s každým desetigramovým přídavkem mononesaturovaného tuku se relativní riziko onemocnění invazivní rakovinou prsu snižovalo o 45%.
Čtyři studie z poslední doby ze Španělska, Řecka a Itálie ukázaly, že konzumace olivového oleje, který je hlavním zdrojem mononesaturovaného tuku ve Středomoří, je spojena se sníženým rizikem rakoviny prsu. Autoři těchto studií se domnívali, že tento účinek by mohl být specifickým pro olivový olej. Ženy ze švédské studie měly však velmi nízkou spotřebou tohoto oleje. Švédští výzkumníci se proto domnívají, že prospěšný účinek vyplývá spíše z konzumace mononesaturovaných tuků jako takových, než pouze z konzumace olivového oleje.
Archives of Internal Medicine (1998;158:41-45)