Netušíte, proč jsem pořád tak unavený?
Stále dokola se jim hromadí řada neodkladných problémů, čekají je uzávěrky. Když ráno vstanou z postele, vůbec se necítí odpočatí.
Život v moderní době je rychlý a vzrušující – ale i vyčerpávající. Chronická únava se stává téměř epidemií. Bereme sedativa či jiné léky na uklidnění, toužíme po odpočinku, chceme znovu získat ztracenou energii.
Většinou si přitom nedokážeme představit, že bychom se obešli bez obvyklé kávy, černého čaje nebo Coca-Coly. Kofein obsažený v těchto nápojích působí povzbudivě na centrální nervový systém a patří mezi časté důvody chronické nespavosti.
Chronicky unavení lidé jsou ve zvýšené míře podráždění. Žijí v emocionálním vypětí, jsou netrpěliví. Na všechno, co dělají, musí vynaložit větší úsilí, až nakonec i ty nejjednodušší životní úkony jim připadají naprosto vyčerpávající.
Chronická únava potlačuje schopnost koncentrace, nápaditost i zdravý úsudek. To vše může vést až k naprostému vyčerpání a hluboké depresi. V 80. letech byla v USA poprvé popsána nová, dosud neznámá nemoc, která dostala název chronický únavový syndrom. Z anglického názvu se zkracuje jako CFS. Tato nemoc se projevuje intenzivní únavou, která trvá nejméně šest měsíců a snižuje aktivitu člověka přinejmenším o 50 procent. Lékaři přitom nedokážou tento stav nijak vysvětlit.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu