Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ochromující krása

Vyhlazování vrásek pomocí Botoxu se těší velké oblibě. Jedna malá injekce a vrásky kolem očí nebo na čele zázračně zmizí. Málokdo ovšem ví, že se za tím skrývá každoroční utrpení a smrt tisíců myší.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Botox je obchodní značka produktu, který vzniká působením bakterií Clostridium botulinum. Botox (botulotoxin) patří k nejsilnějším přírodním jedům. Už neuvěřitelně malé množství, pouhá jedna stotisícina miligramu, člověka zabijí. Tento bakteriální jed blokuje přenos signálů z nervu do svalu, v důsledku čehož dochází ke svalovému ochrnutí. Svaly v obličeji zůstávají určitou dobu paralyzovány a vrásky jsou dočasně vyhlazeny.

Trýznivá smrt

Odhlédneme-li od otázky, proč jsou lidé ochotni nechat si do tváře aplikovat nebezpečný jed, zahrnuje jeho používání závažný etický problém týkající se ochrany zvířat. Vzhledem k tomu, že je tento jed velice nebezpečný, musí se před použitím silně zředit. Při výrobním procesu tak může docházet k odchylkám v koncentraci jedu, a proto se u každé vyrobené šarže testuje účinnost a bezpečnost. Teprve potom může být uvedena do prodeje. A toto testování probíhá na zvířatech.

Roztok botulotoxinu se vstříkne několika skupinám myší, přičemž každá skupina dostane různě naředěnou dávku. Sleduje se, jaká dávka usmrtí přesně polovinu myší, a tím se zjistí míra účinnosti látky. Tento test se nazývá LD50.

K otestování jedné dávky je použito přibližně sto myší, které v průběhu experimentu trpí velkými bolestmi, ochrnutím, poškozením zraku a ztíženým dýcháním. Jejich marný boj se smrtí může trvat tři až čtyři dny, do doby, než se za plného vědomí udusí. Odhaduje se, že na celém světě v důsledku testování Botoxu zemře každý rok asi 600 000 myší, a tento počet stále narůstá.

Velký byznys

Efekt vyhlazení vrásek přetrvává dva až šest měsíců. Poté se musí Botox znovu aplikovat. To znamená obrovský přísun peněz pro výrobce i kosmetická centra. Nárůst klientely je enormní a zákazníků stále přibývá. Celosvětově se botulinové injekce řadí na první místo nejčastěji prováděných zkrášlovacích zákroků v oblasti plastické chirurgie.

Jde to i bez pokusů na zvířatech

K testům na zvířatech již bylo vyvinuto několik alternativních metod, některé z nich však stále zahrnují zabíjení zvířat a de facto pouze snižují bolest použitých zvířat nebo jejich počet. Tyto testy jsou tedy pouze částečným řešením a nelze je považovat za přijatelné.

Jde ovšem jít cestou zcela bez pokusů na zvířatech. Společnost Allergan vyvinula alternativní metodu, která pro testování využívá lidské buňky. V roce 2012 bylo použití této metody pro testování produktů firmy Allergan schváleno evropskými úřady. Podle jejich údajů to umožní snížit počet využívaných zvířat na celém světě o 95 % (v Evropě o 100 %).

V EU platí již mnoho let zákaz testování kosmetiky na zvířatech, od roku 2013 se nesmí výrobky ani složky otestované na zvířatech do EU ani dovážet. Přesto je testování botoxu na zvířatech povoleno. Jak je to možné? Botoxové výrobky jsou totiž registrovány jako léčiva, proto se na ně nevztahuje zákaz testování kosmetiky na zvířatech, byť je téměř polovina botulotoxinových výrobků použita právě pro kosmetické účely. Před vyhlazením vrásek musí pacient většinou podepsat prohlášení neboli „off-label“, ve kterém je informován, že bude ošetřen přípravkem, který není určen pro kosmetické účely.

Aplikace botulotoxinu (pro kosmetické i lékařské účely) může mít řadu vedlejších účinků. Toxin se může rozšířit z místa aplikace do jiných částí těla a způsobit svalové ochrnutí. To může vést k dýchacím obtížím nebo k problémům s polykáním. Dalšími problémy může být otok v místě vpichu, poruchy trávení, pálení žáhy a nevolnost. Celosvětově bylo zaznamenáno více než 600 nežádoucích vedlejších účinků a osmadvacet případů úmrtí způsobených botulotoxinem.

Z materiálů organizace Svoboda zvířat.

Počet přečtení: 2161
Datum: 23. 3. 2017