Pokrok a humanita?
Při zmínce o jejich barbarství nám naskakuje husí kůže a jsme vděčni za to, že žijeme ve zcela jiné době, v době pokroku a humanity.
Žijeme však pouze v době, která rituál obětování zvířat na oltáři prosperity učinila na jedné straně naprosto systematickým, na straně druhé ho vzdálila očím veřejnosti, takže jeho nepředstavitelná krutost nebudí naše pohoršení. Můžeme se dokonce tvářit, že o bestialitách páchaných na živých tvorech a o spojitosti jejich trýznění s naší posvátnou prosperitou nemáme ani tušeni.
Zatímco oběti vykonávané v temných svatyních takzvanými primitivy byly z našeho hlediska naprosto nesmyslné, to, co se děje se zvířaty v našich laboratořích, slouží svatým potřebám vědy a ve jménu pokroku je kritika těchto praktik pochopitelné tabuizována. Bez testování živých zvířat, jež zpravidla končí jejich pomalou a bolestnou smrtí, by nebylo pokroku v automobilovém, kosmetickém, chemickém ani potravinovém průmyslu. Jelikož laboranti nemají při pokusech bederní roušku a nevykřikují jiné než chemické formule, nikoho by ani nenapadlo považovat je za primitivy.
Jen v malé České republice je při vědeckých pokusech umučeno ročně na 300 000 zvířat. Díky těmto pokusům máme nejen nové léky, ale také nové laky na vlasy, na nichž čteme, že není radno stříkat si je do očí. Stovky očí pokusných tvorů jimi byly zaživa vyleptány, takže rada je vědecky ověřena. Díky jiným pokusům na zvířatech dnes bezpečně víme, že náraz automobilu při stokilometrové rychlosti do zdi se dá jen stěží přežít. Utrpení stovek rozmačkaných a rozdrcených tvorů však nebylo zbytečné, a dnes jezdíme mnohem, mnohem opatrněji.
Moderní člověk není primitiv, a proto obětní kostěný nůž nahradil citlivým skalpelem, jenž dokáže poškozovat vysoce selektivně pouze určité partie mozku pokusných tvorů. Ve svých počítači vybavených svatyních vědy zvířata metodicky a za plného vědomí oslepuje, tráví, leptá kyselinami a pouští do nich elektrický proud. Protože je útlocitný, vyřezává jim někdy před konáním vlastního experimentu hlasivky. Je vědecky potvrzeno, že taková zvířata pak už ani nemuknou.
Podobné krvavé obřady, jež nám přinášejí prosperitu, se konají ve skrytu a tajně. Součástí veřejného rituálu se stávají teprve, když ve společnosti labužnicky vychutnáme otestovanou cigaretu, pokocháme se pohledem na sličnou tvář vkusně pokrytou otestovaným make upem a přiťukneme si sklenkou otestovaného likéru. Ten zlomek zvířat, jenž padl za oběť lékařským a farmaceutickým pokusům, bezpochyby uklidní naše svědomí, pokud by je některý protivědecký neznaboh chtěl snad pokoušet. A pokud by snad někdo, kdo jednou pohlédl do očí psů, koček, myší, prasat či opic metodicky zabíjených podle všech rituálů vědy, nemohl v noci usnout, lze doporučit prášek na spaní. Není se čeho bát. Byl jistě naprosto spolehlivě otestován na stovkách pokusných zvířat.
Z knihy sociologa a ekologa Jan Kellera: "Abeceda prosperity". Vydalo nakladatelství Doplněk