Poškozený čelní lalok způsobuje poškození vůle
Baldwin poukázal na to, že výzkum veteránů z 1. světové války, kteří utrpěli po výbuchu šrapnelu úraz mozku, odhalil nedostatek pevné vůle u vojáků s poškozením přední části mozku. Ti, kdo utrpěli zranění zadní části hlavy, porušenou vůli neměli.
Snad proto vytváří deprese začarovaný kruh. Chorobné procesy poškodí právě tu část mozku, která má být aktivní při uskutečňování rozhodnutí uzdravujících mysl – a to je čelní lalok.
Se silou vůle úzce souvisí i schopnost stanovit postup na cestě k vytyčenému cíli. Nemáme-li jasno, jak k cíli dojít, možná ani nezjistíme, že ke zdolání problému potřebujeme pevnou vůli.
Pro ilustraci tohoto problému Baldwin zmiňuje výzkum ruského vědce A. R. Lurije. Ten zjistil, že jedinci se zdravým čelním lalokem byli schopni rychle zjistit význam detailně nakreslených obrázků. Jedinci s poškozením čelního laloku sice dokázali přesně popsat jednotlivé části obrázku, ale neregistrovali celek, unikaly jim tedy širší souvislosti mezi detaily.
To samé platí i při změně životního stylu. Nedostatek rozumového pochopení způsobuje, že přehlédneme, jaký užitek může mít pro náš život aplikace principů zdravého životního stylu. Nedostatek pevné vůle nás odsuzuje k neúspěchu dokonce i v případě, když si svůj problém jasně uvědomujeme. Zkrátka, obě funkce čelního laloku – chápání a vůle – jsou nezbytné pro aplikaci principů zdravého životního stylu, který v této knize nabízím. Žel, lidé s depresí či poškozením čelního laloku mohou snadno podcenit význam řešení, které uvádím. A pokud si i uvědomují potřebu změny životního stylu, jejich trpící čelní lalok jim možná našeptá, že nemají dostatek sil na to, aby takové změny uskutečnili.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.