Pozor na vodní dýmky
„Kouření vodní dýmky je všeobecně vnímáno jako bezpečná alternativa ke kouření cigaret. Dokonce i děti a mladí lidé považují vodní dýmku za neškodnou zábavu. Naše studie dokazuje, že dlouhodobé užívání vodní dýmky není bez rizika,“ uvedl vedoucí výzkumu Gideon St. Helen z Kalifornské univerzity v San Franciscu.
Studie zahrnovala 55 mužů a žen ve věku od 18 do 48 let, kteří pravidelně kouřili vodní dýmku. Respondenti byli požádáni, aby s kouřením na dobu jednoho týdne přestali a na konci této doby poskytli vzorek moči. Poté měli strávit večer (v průměru 74 minut) kouřením vodní dýmky, přičemž v průměru vykouřili 0,6 porce tabáku. Po tomto večeru poskytli další vzorek moči.
Analýza vzorků moči ukázala následující: V porovnání s týdnem abstinence moč po kouření vodní dýmky obsahovala 73krát více nikotinu, čtyřikrát více kotininu a dvakrát více NNAL (což je produkt odbourávání chemikálie NNK, která se nachází v tabáku a může způsobit rakovinu plic a slinivky břišní). Dále se v ní našlo o 14 až 90 % více prchavých organických látek jako benzen a akrolein, které také patří k silným karcinogenům a způsobují onemocnění srdce a plic.
Vysoký nárůst hladiny nikotinu znamená riziko vzniku závislosti a možného poškození mozku, který je u dětí a mladých lidí stále ve vývoji a tím pádem je náchylnější na toxické poškození.
Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy