Proti nespavosti se dá účinně bojovat řadou jednoduchých opatření z oblasti zdravého životního stylu
I jen jeden jediný lék, který stimuluje mozek, může u některých lidí vyvolat nespavost. Do seznamu takových léků patří léky proti úzkosti, depresi, epileptickým záchvatům, psychózám a povzbuzující prostředky.
Nespavost mohou zapříčinit i mnohé další léky, které nejsou určeny na ovlivňování mysli. Sem patří některá antibiotika, jako Cipro a Floxin, hormonální léky (např. Prednison), léky při potížích s dýcháním (theofylin), antihistaminika a mnoho dalších.
Jídlo těsně před spaním anebo těžká jídla k večeři často způsobují pálení žáhy nebo výkyvy hladiny kyseliny a vedou k nespavosti. Jít spát s plným žaludkem znamená špatně se v noci vyspat. Pokud se navečeříme tři až čtyři hodiny před spaním, trávení se ukončí a my pak můžeme očekávat, že se vydatně a dobře vyspíme.
Proti nespavosti můžeme bojovat i tím, že budeme pečlivě plánovat porce jídla – největší část denních kalorií přesuneme na snídani a na oběd. K večeři zvolíme lehce stravitelné jídlo. Výborně se k tomu hodí ovoce. Mnohým pomůže, vynechají-li večeři úplně. Cítíte-li hlad, zkuste vypít dva až tři decilitry vlažné vody. Pokud si v noci žaludek odpočine, bude na tom ráno lépe i mysl a tělo.
Prožívá-li člověk stres a je-li přetížen nejrůznější prací až do chvíle, než jde spát, bude pro něj těžké usnout a dobře se vyspat. Nadměrný stres a tíseň si člověk často navodí sám, když se nechá zmítat pocitem nejistoty a méněcennosti. V takovém případě je často nezbytné vytvořit si zdravý duchovní cíl, avšak nemusí to být tak snadné jako rada: „Místo oveček počítej, co hezkého jsi dnes prožil“.
Důležitá je ochota změnit myšlení a rozhodnout se pro zdravější perspektivu, změnit pořadí povinností, naučit se relaxovat a prožívat vnitřní pohodu.
Je zajímavé, že workoholik může mít stejné problémy se spánkem jako pohodlný a znuděný člověk. Pravdou zůstává, že úzkost a hyperaktivita ztěžují usínání. Avšak také nuda, která často přichází s odchodem do důchodu, může vyústit do nocí plných „převalování se v posteli“.
Nový koníček nebo dobrovolná práce zaměřená na druhé lidi mohou obnovit vědomí užitečnosti a dát životu cíl. Den naplněný zajímavou a smysluplnou činností zároveň pomáhá odstranit poruchy spánku.
Při nespavosti někdy stačí jen jednoduchá úprava ložnice: např. rozmístit zařízení tak, aby bylo v ložnici ticho a tma. Pomoci může i odstranění hodin, mimo jiné i proto, abychom nemohli sledovat probdělou dobu.
Dalším prostředkem k navození spánku je uklidňující činnost – například teplá koupel, četba duchovně zaměřené knihy nebo poslech příjemné hudby 15 až 30 minut před spaním. O modlitbě jako prostředku na spaní se sice nehovoří, může však mít uklidňující účinek. Tyto činnosti nejsou typicky relaxační, pomohou však odvést pozornost od usilovné snahy usnout.
Narušený spánek může být příčinou deprese, ale může být i jejím důsledkem. V obou případech je léčba poruchy spánku klíčem k předcházení deprese. Zlepšení návyků souvisejících se spánkem spolu s dalšími zdravými návyky může významně zmírnit depresi. Snížení hmotnosti a zvýšení výdeje energie – to jsou jen další z mnoha cest zdravého životního stylu, které vedou k dobrému nočnímu odpočinku a mají i další pozitivní účinky na zdraví.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.