Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Prvotřídní inženýr

Víte o tom, že existují živočichové, kteří dýchají vzduch, ačkoli většinu svého života tráví ve vodě? Například bobr.
|
Typ článku: Články

Bobr je prvotřídní inženýr, který staví své hráze pomocí sofistikovaných metod. Dokonce mnozí inženýři zkoumají bobří hráze s cílem zjistit, jak stavět stabilní přehrady a kudy odvádět vodu. Není to zvláštní, že inženýři studují na univerzitách to, co bobři i mnohá jiná zvířata znají přirozeně? Jako by nám Bůh dával ve svém stvoření návod, jak dělat věci správně.

Takže, když si bobr staví hnízdo, má obvykle několik východů, které jsou pod vodou. Staví je takovým způsobem, aby odpadní plyny, které tu vznikají, mohly unikat a naopak kyslík mohl dovnitř. Přitom hnízdo je postavené vždy tak, aby uvnitř zůstávalo suché. Takže mláďata, až se narodí, budou pěkně v teple, suchu a pohodlí. Potravu si bobr skladuje u dna potoka nebo řeky, proto bývá tak často pod vodou.

V oblastech, kde bobři žijí, bývá v zimě skutečně chladno. Připravil Bůh řešení i pro tento případ? Jistě! Bobr má průhledná oční víčka, jako plavecké brýle, takže když jde pod vodu, vidí vše a zároveň má oči chráněné před nečistotou. V nozdrách i v uších má speciální vodotěsné přepážky, takže zůstávají stále suché. Bobr má ještě jednu opravdovou specialitu. Na zadní straně tlamy má srstí potažené vaky, které chrání jeho hrdlo a citlivé stoličky. Jeho přední zuby však citlivé být nemohou, neboť jimi opracovává tvrdé dřevo. Tyto zuby neustále postupně dorůstají. Obrousí se a zase dorostou. Kdežto citlivé zadní zuby mají zvláštní ochranu před velmi studenou vodou v období zimy.

Možná teď někteří asi přemýšlíte, jak ten šikovný bobr vlastně plave. Když chce přesunout nějaký náklad, třeba tuhle větev, dokáže s ní přeplavat snadno i napříč silným proudem. Chce se dostat na druhou stranu a cítí silný proud, poplave, myslíte si, přímo? Ne! On si matematicky propočítá, jak je třeba nastavit ocas jako kormidlo, aby vyvážil síly svého nákladu a proudící vody, takže se dostane vždy přesně tam, kam potřebuje. Nemyslím si, že by evoluční teorie pro to měla rozumné vysvětlení. Můj Stvořitel však ano.

Z DVD Jobe Martina Neuvěřitelná stvoření popírající evoluci. Vydalo Štúdio Nádej a Maranatha.

Počet přečtení: 404
Datum: 8. 4. 2022