Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sainsbury staví supermarket vyrábějící elektřinu

Britský maloobchodní řetězec Sainsbury staví u své prodejny v Cannocku ve střední Anglii nádrže na anaerobní fermentaci.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Prodejna bude pro svoji potřebu využívat pouze elektrický proud vyrobený fermentací, bez napojení na národní elektrickou síť. Přebytky vyrobeného proudu bude Sainsbury do sítě prodávat. Prodejna v Cannock bude první ve Velké Británii, která se plně odpojí od rozvodné sítě.

Prodejna v Cannocku bude na výrobu energie potřebovat více odpadu, než je sama schopna vyprodukovat. Sainsbury proto bude svážet odpad z dalších svých prodejen v regionu do depa, ze kterého jej firma provozující odpadové hospodářství sveze do výrobny energie v Connacku.

Fermentace se provádí v hermeticky uzavřených nádobách, tzv. fermentorech. Kyslík je pro anaerobní bakterie, které přeměňují bioodpad na bioplyn, jedovatý, proto se s ním nesmí dostat do styku. Při zpracování bioodpadu vznikne na rozdíl od kompostování vedle kvalitního přírodního hnojiva také bioplyn. Z toho se vyrábí elektrická energie a teplo.

Ze serveru www.bio-info.cz

Počet přečtení: 2419
Datum: 20. 9. 2020

Mohlo by vás zajímat

Temelín, protože Fukušima