Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Síla myšlení

„Kávu běžně nepiji. Dokonce ani nevím, jak se vaří. Jednou jsem ale pracoval dlouho do noci a strašně se mi chtělo spát. Vzpomněl jsem si, že moje sekretářka má vždycky ve stole instantní kávu.
Rubrika: Náš mozek
|
Typ článku: Články

Nabral jsem si tedy několik lžiček prášku, zalil je horkou vodou, vypil a čekal. A skutečně jsem v průběhu asi deseti minut ucítil nový příval energie. Kofein zmobilizoval můj krevní cukr. Necítil jsem se také tak unavený, protože kofein začal účinkovat na můj nervový systém.

Za chvíli jsem si musel dojít na toaletu, což mi jenom potvrdilo, že kofein je také močopudný. Povzbudivý účinek kávy trval asi tři hodiny, což mi stačilo k dokončení mého projektu.

Příští ráno jsem o tom vyprávěl své sekretářce. Vyslechla mě a pak se začala smát: ,Jsem velice ráda, že vám ta káva pomohla, ale to jste si nevšiml, že byla bez kofeinu?'

Uvědomil jsem si, že jsem se stal obětí placebo efektu. Protože jsem očekával, že mě káva povzbudí, povzbudila mě."

Placebo efekt se využívá se při testování nových léků. Jedna skupina pacientů dostane skutečný lék, druhá pouze neúčinnou náhražku. Již mnohokrát se stalo, že lidé užívající placebo měli lepší výsledky než ti, kteří užívali skutečný lék.

Dlouhou dobu vědci nevěřili, že by mohla existovat nějaká spojitost mezi emocemi a nemocemi. Dnes ale došlo k výraznému posunu. Ačkoli vědci nejsou schopni najít přímou souvislost mezi emocemi (např. hněvem) a určitou chorobou (např. srdečním infarktem), dokáží měřit reakci imunitního systému na určité specifické stresy.

Imunitní systém lze zjednodušeně popsat na příkladu fungování vojska či armády. Lidský organismus je chráněn doslova miliony malých vojáků-bojovníků, kteří neustále cirkulují v krvi. Těchto bojovníků je několik typů a každý z nich má svoji zvláštní funkci. Generální štáb může uvést celý systém do pohotovosti a poslat bojovníky do boje tam, kde se nemoc snaží proniknout do organismu. V dobách míru je ale počet bojovníků omezen a v krvi kolují pouze policejní hlídky.

Zdá se, že racionální výživa, pravidelný pohyb a pozitivní stav mysli jsou faktory, které mohou imunitu posílit. Na druhé straně však nemoc, drogy a nadměrný stres ji oslabují.

Vědci zjistili, že lidé, kteří trpí depresí nebo jejichž mysl je zcela zaplněna negativními myšlenkami či emocemi, jsou zvlášť náchylní k určitým onemocněním: např. astmatu, revmatoidní artritidě nebo rakovině.

Dnes už není pochyb o tom, že myšlení a emoce významně ovlivňují činnost organismu. Existují zprávy o lidech, kteří byli přesvědčeni, že zemřou - a skutečně se tak stalo, ačkoliv nikdy nebyla objasněna pravá příčina smrti. Na druhé straně existují lidé, kteří věřili, že svoji nemoc či vážné zranění překonají, a k údivu ostatních se jim to také podařilo. Tato síla mysli úzce souvisí s naším imunitním systémem. Každý den na nás útočí tisíce bakterií, které nám mohou přivodit nemoc nebo dokonce smrt. Je-li ale náš imunitní systém v dobrém stavu, útočící nemoci bývají zpravidla poraženy a naše zdraví uchráněno.

Pozitivní pocity a rozumné životní návyky dokáží stimulovat produkci endorfinů. Tyto chemické látky produkované mozkem navozují pocity pohody a navíc podporují imunitní systém. Endorfiny vám umožní cítit se dobře a navíc vás také léčí.

Úžasné na tom je, že o tomto principu hovoří již Bible. Král Šalomoun radí: „Radostné srdce hojí rány, kdežto ubitý duch vysušuje kosti." (Přísloví 17,22)

A v podobném duchu píše i apoštol Pavel: „Přemýšlejte o všem, co je pravdivé, čestné, spravedlivé, čisté, cokoliv je hodné lásky, co má dobrou pověst, co se považuje za ctnost a co sklízí pochvalu." (Filipským 4,8)

Z knihy dr. Hanse Diehla „Umění žít zdravě". Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 3888
Datum: 10. 12. 2012