Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pokud nám negativní emoce škodí, prospívají nám pak ty pozitivní?

Když se Američan Norman Cousins v 60. letech sám vyléčil ze závažného onemocnění, a to především díky pocitům radosti, lásky, vděčnosti a na základě víry, vytvořil tak vlastně úplně nový vědecký obor. Dnešní psychoneuroimunologové izolovali mnoho chemických látek, které produkuje mozek pod vlivem emocí.
|
Typ článku: Rady lékaře

Endorfiny ale dokáží podstatně víc než jen blokovat bolest. Posilují imunitní systém, navozují pocit dobré nálady a podporují rychlejší léčbu.

Pocity jsou pevnou součástí našeho života. Zatímco však orientace na ty negativní může podporovat rozvoj různých onemocnění, zaměření se na pozitivní pocity naopak prospívá celému organismu. Například lékaři se musí naučit taktnímu jednání, aby smrtelně nemocným pacientům nevzali neuváženými slovy všechnu naději a nepodporovali tím jejich negativní emoce.

Lékař, který s důvěrou a optimismem řekne svému pacientovi: „Věřím, že právě vy budete ten jeden z deseti, který zvítězí nad touto nemocí!“, bude možná sám překvapen, když se vyplní jeho vlastní „proroctví“. Hlavně je to něco úplně jiného než poznámka typu: „Máte pouze 10procentní šanci na přežití.“

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 3586
Datum: 12. 12. 2009