Společná jídla
Zvýšení sounáležitosti rodiny, zvýšení sebedůvěry u dětí, snížení rizika dětské obezity o 40 %, zlepšení konverzačních schopností a chování, o 40 % vyšší pravděpodobnosti jedniček a dvojek ve škole, podstatné snížení rizika užívání alkoholu a drog, předčasných sexuálních aktivit a sebevražedných sklonů.
Jaké je ono jednoduché opatření s takovými úžasnými účinky? Jedná se o společné stolování u rodinného stolu.
Zní to dobře, kdo ale má čas na to, aby vtěsnal do svého nabitého programu ještě společná jídla? Čas je komodita, které se většině z nás nedostává. Přesto si však – bez ohledu na to, jak moc jsme zaneprázdněni – na jednu věc čas skoro vždycky najdeme, a tou je jídlo. Proč tedy nezačít jíst tak, aby to zlepšovalo stravovací návyky všech členů rodiny a vytvářelo rodinná pouta?
Podle výzkumu dr. Billa Dohertyho, profesora z University of Minnesota, v takových rodinách, kde se stoluje pohromadě, bývají jejich členové spokojenější se svými životy.
Podle této studie jsou „rodinná jídla nejdůležitější aktivitou, kterou mohou pomoci rodiče k plnohodnotnému životu svým dětem.“ Podle všeho čas strávený dětmi při společném stolování s rodiči napomáhá více jejich školním výsledkům, rozvoji řeči a chování, než čas strávený ve škole, při studiu, sportováním anebo zájmovými kroužky. Další studie ukázaly, že dospívající dívky, které jedly aspoň pětkrát týdně u stolu se svými rodiči, méně často bojovaly s poruchami příjmu potravy a uchylovaly se k redukčním dietám.
Prospěšné účinky společného stolování daleko přesahují hranice rodiny. Jednoduchý akt, kterým je pozvání někoho na oběd, je vynikající příležitostí projevit pohostinnost. Společná příprava a konzumace jídla je také skvělým způsobem, jak se s někým (lépe) seznámit.
Sedm pravidel pro rodinné stolování
Začněte po malých krůčcích. Určete si jako prioritu aspoň jedno společné jídlo týdně – a pak pokračujete dále.
Poděkujte před jídlem. Je dobré vyjádřit svoji vděčnost těm, kteří jídlo připravili – i těm, se kterými je společně konzumujete.
Jídlo může být prosté. Nemusíte se snažit servírovat složité, drahé, na přípravu i čas náročné pokrmy. Podstatné jsou zdravé interakce, ke kterým nad talíři dochází.
Vyhledávejte slavnostní příležitosti. Aspoň jednou za měsíc uspořádejte hostinu – a nemusí to být pouze u příležitosti něčích narozenin či výročí. Dokončil někdo z rodiny důležitý projekt? Udělal zkoušku? Získal řidičský průkaz? Měl vystoupení? Oslavte to společně – a nechte oslavence, aby vybral, co se bude servírovat.
Eliminujte vyrušování. Vypněte během jídla telefony, televizi, počítače. Je velmi pravděpodobné, že tyto věci mohou počkat.
Uvolněte se. Užívejte si společného času s rodinou. Nejedná se o čas ke kritizování. Usilujte o to, aby veškerá komunikace a konverzace byla pozitivní a co nejzajímavější.
Zpomalte. Nejedná se o závod! Dejte si na čas, vychutnáte si více nejenom jídlo, ale i rodinné vztahy.
Vicki Reddenová,Vibrant Life