Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Teplo u srdce

Jak jednáte s lidmi, kteří se pokoušejí vás se zlobou a záští ponížit? V pozadí obvykle stojí velmi silná negativní emoce, jež onoho člověka uvedla do pohybu.
|
Typ článku: Články

Může být tak rozčílený, že jej vaše chlácholivá empatie typu „cítíš se asi naštvaný" dokáže jenom ještě více rozpálit. V takovém případě je třeba na uklidnění situace vyzkoušet něco jiného.

Teplo u srdce je termín, který se někdy užívá pro popis reakce na kompliment, slova ocenění anebo laskavý čin. U člověka silně vyvedeného z míry něco takového funguje jako šoková terapie. Kompliment, ocenění nebo laskavost je to poslední, co rozhněvaný člověk očekává. Odzbrojí jej to - a často uklidní situaci, která hrozí velkým výbuchem. Jedná se současně o vynikající prostředek, jak zabránit tomu, aby i u vás došlo k podrážděné reakci. Upřímně míněný kompliment, ocenění nebo laskavost skvěle naplňují poloprázdné poháry lásky v našich srdcích.

Přicházíte večer domů pozdě z práce. Vaše žena na vás čeká s večeří. Tato situace se opakuje už potřetí. Došla jí trpělivost. Je rozzlobená a křičí: „Proč nemůžeš přijít aspoň jednou včas domů?" - Vidíte, že je vzteky bez sebe. A taky víte, že nemáte nic moc, co byste mohl uvést na svoji omluvu. Mohl byste zkusit přístup typu: „Jé, miláčku, vidím, že jsi rozzlobená...", ale to by ji mohlo ještě více rozdráždit. Nastala chvíle vyzkoušet něco jiného - ostatně už nemáte co ztratit.

Můžete říct: „Tolik si toho vážím, že jsi mi udělala výbornou večeři. Jsi skvělá manželka!" „Večeře báječně voní, vím, že ti to muselo dát hodně práce, s radostí dnes umyju nádobí." Pak můžete dodat: „Mimochodem, moc se ti omlouvám. Úplně jsem zapomněl sledovat hodinky. Pokusím se dát si příště větší pozor. Vím, jak se asi cítíš. Odpusť mi to."

Jen žena z ocele po takovém recitálu svému muži neodpustí. Poté, co jsou poháry lásky vzájemně naplněny, můžete se pustit do řešení problému - bez emocí, které by se vám pletly do cesty.

Pokud se vám zdá neupřímné a vyumělkované takto odzbrojit druhou osobu ve svůj vlastní prospěch, podívejte se do Bible. Jedná se o cestu, která je ozvěnou rady uvedené v knize Přísloví 25,21-22: „Hladoví-li ten, kdo tě nenávidí, nasyť jej chlebem, žízní-li, napoj ho vodou, tím shrneš řeřavé uhlí na jeho hlavu a Hospodin ti odplatí." Jeden parafrázovaný překlad text vykládá: „Zastydí se sám nad sebou." Jinými slovy, když na zlé odpovíte dobrým, druhou osobu to uvede to takových rozpaků, že jeho tvář zrudne, jako by na jeho hlavě přistály řeřavé uhlíky.

Pokud je takový postup dobrý u nepřítele, tím spíše bude dobrý u milovaného člověka - vlastního dítěte, manželky, muže, rodiče či přítele. Vyšlete tak silný signál, že druhého člověka přijímáte a akceptujete.

Pěkné je, že nemusíte čekat, až k něčemu dojde, abyste reagovali výše popsaným způsobem. Když však zjistíte, že máte co do činění s emocí, která se vymyká kontrole, nemůžete si dovolit váhat. Naplňte prázdný pohár lásky toho druhého. Uvidíte, jestli to přinese výsledek. A nezapomínejte: Jenom když je pohár lásky přeplněný, je zde dost lásky na rozdávání.

Z knihy Kay Kuzma Creating Love. Vydalo nakladatelství Pacific Press.

Počet přečtení: 3219
Datum: 18. 5. 2013