Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Voda bez těžkých kovů za pár dolarů

Osmnáctiletý student z amerického Texasu během Světového týdne vody představil svůj unikátní a zejména levný způsob čištění vody od těžkých kovů a chemikálií.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Toto znečištění je důsledkem nadměrného množství e-odpadu, který je nelegálně exportován a zneškodňován v nejchudších zemích světa. Lidé chtějí mít více, pořizují si lepší, výkonnější a modernější počítače, mobilní telefony či jiná (nejen) elektronické zařízení. Nové se nahrazuje ještě novějším a nedávno darovaný vánoční dárek končí na hromadě odpadu. A to je problém. Recyklační společnosti v Číně a Indii totiž při zpracování odpadového materiálu zamořují okolní vodní toky a podzemní zásoby vody těžkými kovy (zejména rtutí, kadmiem a olovem) a chemikáliemi, a přispívají tak k výraznému snížení kvality života tamních obyvatel.

Vysoké náklady a závislost na fosilních palivech byly dosud úhlavním nepřítelem aplikace stávajících řešení čištění vody, jako jsou chlorování, destilace, high-tech filtrace a jiné. Rozlousknutí tohoto problému, který dosud nedokázali vyřešit ani nejlepší vědci, přinesl až mladý americký teenager. „O čištění vody jsem se začal více zajímat, když jsem navštívil své prarodiče v Indii a na vlastní oči jsem viděl, jak elektronický odpad znečišťuje životní prostředí,“ uvedl Perry Alagappan, nedávný vítěz Stockholm Junior Water Prize.

Po třech letech intenzivního výzkumu a experimentování dospěl Perry k výsledku. Jeho inovativní filtr, který je vyroben z grafenové nanotrubice, dokáže z vody odstranit až 99 % těžkých kovů. Opláchnutím obyčejným vinným octem lze navíc filtr opětovně použít a není třeba ho hned měnit jako běžné filtry nebo sítka, které byly využívány dosud.

Technologii lze využít v domácnostech umístěním do vodovodních kohoutků nebo v průmyslu nahrazením současných neobnovitelných filtračních systémů, jako je například reverzní osmóza.

Podle Rémi Kauppiho, programového pracovníka pro Water Aid, může tento jednoduchý a dostupný způsob přispět k řešení jednoho z hlavních cílů udržitelného rozvoje OSN, kterým je čistá voda pro každého a všude do roku 2030.

Janka Mikudová, Nadace Pontis

Počet přečtení: 2551
Datum: 1. 5. 2017