Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zájem o eko výrobky roste

Stále více Čechů v rámci svého spotřebitelského chování zohledňuje zodpovědnost vůči životnímu prostředí. Dokládá to rostoucí množství prodejců specializujících se na ekologicky šetrné výrobky i jejich rostoucí tržby.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Stále více českých domácností se snaží nakupovat ekologicky šetrné výrobky, které vybírají ve specializovaných obchodech. Vyjma potravin za ně ročně podle e-shopu Econea utratí stovky milionů korun.

„Největší zájem je o přírodní kosmetiku a biokosmetiku. Další nejoblíbenější kategorií je ekodrogerie. Zájem je třeba o bambusové kartáčky nebo dámské hygienické potřeby z biobavlny. Hodně se prodávají opakovaně použitelné láhve, tašky na nákup potravin i perlátory na vodovodní baterie, které snižují spotřebu vody,“ říká Pavel Milan Černý, spolumajitel e-shopu Econea, a dodává: „První ekologicky šetrné výrobky se daly na českém trhu pořídit již v 90. letech. Znatelný rozvoj tohoto tržního segmentu ale přišel až po roce 2000. V posledních letech vidíme velký nárůst zájmu o ekologické výrobky. Tržby našeho e-shopu rostou meziročně o stovky procent.“

U eco-friendly výrobků se také řeší doprava, a to ze dvou hledisek. Zodpovědný výrobek rozhodně není ten, jehož části jsou vyrobeny v jedné zemi, smontovány v druhé zemi a oficiální distributor rozesílá výsledný produkt z třetí země. Zohledňována musí být nejen negativní stopa CO2, která vznikne do doby, než se výrobek dostává do distribuce, ale i doprava výrobku ke koncovému zákazníkovi.

Mimo snižování spotřeby energií a odpadů se jedná zejména o používání alternativních přepravních řešení, kterými jsou například dodávky na stlačený zemní plyn. „V Budapešti, Bruselu nebo Düsseldorfu rozvážíme zásilky pomocí speciálně upravených elektrokol a od května 2016 obsluhujeme centrum Milána dvaceti elektromobily. Ty plánujeme nasadit i v Česku. První testování již proběhlo. Jsme připraveni pořídit desítky elektromobilů,“ dodává Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Zájmu spotřebitelů o informace, zda jsou výrobky šetrné k životnímu prostředí, si všimli i výrobci. Ne všichni jsou ale ve tvrzeních na obalech svých výrobků stoprocentně čestní. „Velká část výrobců své produkty lakuje nazeleno. Jistotu, že vámi vybraný výrobek nebyl testován na zvířatech, že ho nevyráběli děti nebo dospělí ve zcela nevyhovujících podmínkách a že je výrobek opravdu vyroben z ekologicky šetrných, přírodních či recyklovaných materiálů, máte v současné době především ve specializovaných obchodech. Ty totiž přesně vědí, jaké výrobky odebírají, své dodavatele mají velmi dobře prověřené a obvykle k produktům uvádí rozsáhlé relevantní informace,“ uvádí Pavel M. Černý.

Tříděný odpad

Systém kontejnerů na tříděný odpad Češi využívají již 25 let a množstvím vytříděných obalů se řadí mezi nejlepší státy v Evropské unii. Podle společnosti EKO-KOM Češi zrecyklují 79 % obalů, což je 6. nejlepší výsledek v EU. V recyklaci plastových obalů jsme dokonce druzí nejlepší.

Podle statistik třídí odpad 72 % Čechů. Češi v současné době využívají přes 272 400 kontejnerů na tříděný odpad. Průměrná vzdálenost od domu k nejbližšímu kontejneru na třídění je 97 metrů. Česká republika zrecykluje 90 % papírových obalů, 75 % obalů ze skla a 69 % plastových obalů. Z nápojových kartonů se daří zatím recyklovat jen 22 %.

Přetištěno ze serveru www.bio-info.cz

Počet přečtení: 1278
Datum: 21. 6. 2018