Závislost na internetu
V časopise American Psychologist byl v roce 1998 popsán pokus, ve kterém vědci umožnili přístup na internet 169 lidem, kteří se předtím nemohli připojit online z domova. Mimo jiné zjistili, že čím více času strávili účastníci studie ve virtuálním světě, tím méně času trávili se svou rodinou. Zmenšil se okruh jejich přátel a zvyšoval se pocit frustrace a osamělosti.
Čím dál více se vědci kloní k názoru, že přílišné užívání internetu způsobuje: sociální izolaci, depresi, neúspěchy v práci i ve škole, manželské problémy, ztrátu zaměstnání.
Jsem si vědom toho, že i na internetu je možné navázat dobré vztahy, ale mnohem častěji se stává, že reálné vztahy trpí v důsledku času stráveného ve virtuálním světě.
Lidé závislí na internetu zažívají podobné pocity jako „feťáci“. Bez internetu pociťují vzrůstající napětí, které vystřídá euforie, jakmile si sednou k počítači. Projevují se u nich výkyvy nálad a neschopnost odtrhnout se od obrazovky. Internet představuje únik od problémů a složitostí života.
Ve světě neomezeného množství informací může i prosté vyhledávání zabrat obrovské množství času. Odkazy na další a další stránky v sobě vytvářejí nutkání klikat dál a dál. Hodiny ubíhají… a mezitím se závislý člověk mohl věnovat svému partnerovi, hrát si s dětmi nebo řešit rozbité auto. Internet je užitečný, ale i rizikový. Zacházejme s ním obezřetně a ukázněně. Nezapomeňte, že za vypnutou obrazovkou počítače na nás čeká celý svět a opravdový život.
Budování vztahů hraje klíčovou roli v programu léčby závislostí, ale pěstovat a kultivovat by je měl každý člověk. Jednoduše řečeno, bez dobrých přátel a fungující rodiny nemůžeme být tělesně i duševně zdraví.
Z knihy Neila Nedleyho Ztracené umění myslet. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.